Zaujímavé udalosti v zahraničí v týždni pred Veľkou nocou

Zdieľaj článok:
Prepošlite článok emailom

Slovenská republika aktívna pri vyšetrovaní smrti Jozefa Chovanca

(zdroj)

V sobotu informovali belgické noviny, že Slovenská republika sa prihlásila ako poškodená strana v občianskoprávnom konaní vo veci úmrtia Jozefa Chovanca na belgickom letisku Charleroi. V tomto prípade stále prebieha vyšetrovanie. Hoci ešte nebolo vznesené obvinenie voči žiadnej osobe, belgické právo umožňuje, aby sa ktorákoľvek strana, ktorá sa cíti poškodená, zúčastnila vyšetrovania. Advokátka vdovy po Jozefovi Chovancovi Ann Van de Steen sa vyjadrila, že je v Belgicku veľmi nezvyčajné, aby sa občianskoprávneho vyšetrovania takto zúčastnila priamo vláda štátu. Zároveň vyjadrila vďačnosť pani Chovancovej za tento krok Slovenskej republiky. Podľa Van de Steen verejnosť na Slovensku zrejme veľmi rozrušili informácie a kamerové záznamy udalostí, ktoré predchádzali smrti Jozefa Chovanca a Slovenská republika nemôže akceptovať také chovanie voči svojmu občanovi, ktoré by mohlo byť rasisticky motivované (gestá a mimika zasahujúcich policajtiek).


Čína diverzifikuje zdroje železnej rudy

(zdroj)

Čína je životne závislá na dovoze železnej rudy z Austrálie, odkiaľ dováža asi 60 % svojej spotreby. V snahe diverzifikovať a znížiť svoju závislosť sa obzerá po iných možnostiach. Súčasné zhoršovanie vzťahov s USA a ich spojencami Austráliou sa Čína intenzívnejšie angažuje aj v Afrike, kde v pohorí Simandou v Guinei bolo už na začiatku milénia objavené jedno z najväčších svetových nálezísk vysoko kvalitnej železnej rudy (65,5 % čistota, objem 2,4 mld. ton). Číne sa podarilo vyhrať dôležité podiely v projektovaných baniach na túto železnú rudu.

Prístup k novým projektovaným baniam, ktoré sú 110 km hlboko vo vnútrozemí a od mora oddelené horami aj územím Libérie, komplikuje absencia železnice. Guinejská vláda mala záujem spolu s novými baňami vybudovať infraštruktúru železnice a prekladiska v novo vybudovanom prístave.

Záujemcov o ťažbu tejto kvalitnej železnej rudy už bolo viac, no súkromné spoločnosti odrádzali vysoké úvodné náklady na infraštruktúru. Čína sa po víťazstve v niekoľkých tendroch veľmi energicky pustila do budovania a plánuje prvé dodávky po novej železnici a z nového prístavu realizovať už v roku 2025.


Škótsko vykročilo k nezávislosti?

(zdroj)

Nové prieskumy verejnej mienky v Škótsku naznačujú, že strany, ktoré podporujú nezávislosť Škótska by mohli obsadiť spolu až 79 kresiel v 129-člennom parlamente. V tlači sa objavujú úvahy, či tento vývoj po májových voľbách môže viesť k opakovaniu referenda o nezávislosti Škótska, tentoraz s opačným výsledkom.


Manipulácia mimovládok

(zdroj)

Kubánska Prensa Latina informuje o poľutovaniahodnom pokuse mimovládok financovaných z USA o manipuláciu s deťmi na Kube. V nedeľu je na Kube štátny sviatok venovaný vzniku mládežníckej organizácie José Martího. Presne na tento deň bola naplánovaná akcia pre deti, na ktorej sa mali rozdávať aj sladkosti, ale tesne pred otvorením, tak aby deti pripravené sladkosti videli, mal konferenciér deťom oznámiť, že vláda akciu zakázala a teda nič nedostanú. Potom sa však mal stať „zázrak“ a posol demokracie mal sladkosti rozdať. Protagonistom podvratnej akcie mal byť „disident“ Luis Manuel Otero Alcántara. Prensa Latina píše, že Alcántara síce odmieta spájanie svojej akcie so zahraničím, no je známe jeho napojenie na NDI – Národný demokratický inštitút z USA, ktorý financuje viaceré mimovládne organizácie s cieľom šírenia demokracie.


Marián Moravčík

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne


Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *