Čínsky lunárny modul Change-5 sa úspešne vrátil so vzorkami hornín

Zdieľaj článok:
Prepošlite článok emailom

Vážení priaznivci DAV-u DVA

Väčšina našich čitateľov má silné sociálne cítenie a hlási sa k zdravému vlastenectvu. Čakajú nás zásadné politické udalosti - referendum o predčasných voľbách a následne zásadný boj o ďalších charakter našej spoločnosti.

V DAV-e DVA stojíme na Vašej strane. Pre pravidelných prispievateľov okrem iného pripravujeme aj špeciálne benefity: vypnutie reklamy, výrazné zľavy v e-shope INLIBRI, podielovú knihu a iné... Vernostný program zverejníme v apríli.

Ak chceme naďalej rásť, nebude to možné bez vybudovania silnej podpornej komunity. Staňte sa jej členom, pomôžte nám v tomto úsilí tým, že budete pravidelne finančne podporovať DAV DVA.

Podporte nás pravidelnou sumou, 4, 6, alebo 10 a viac eur mesačne..
Číslo účtu: IBAN: SK72 8330 0000 0028 0108 6712


Vo štvrtok 17. 12. 2020 sa vrátil na Zem lunárny modul čínskej misie Chang’e-5. Čína sa tak po USA a ZSSR stala treťou krajinou na svete, ktorej sa podarilo úspešne priniesť z Mesiaca na Zem vzorky hornín.

Misia Chang’e-5 si za miesto pristátia vybrala oblasť Oceanus Procellarum – Oceán búrok. Je to veľká lávová rovina mimo oblastí, do ktorých pristávali misie Apollo a Luna, doteraz teda nepreskúmaná. Návratový modul priniesol asi 4,5 kg vzoriek a misia bude významným vedeckým prínosom. (zdroj)


Vpravo je záber z pristátia kapsuly Chang’e-5 na Zem.
(zdroj – ALJAZEERA)


Model čínskeho lunárneho modulu (zdroj)

.

Čínsky vedecký program je veľmi ambiciózny. Na pristátie bola zámerne zvolená málo prebádaná oblasť a vzorky nie sú povrchové, ale získané vrtom do hĺbky asi 2 m. Čínski vedci si sľubujú, že analýzou týchto vzoriek sa im podarí priniesť nové poznatky o geologickej histórii Mesiaca.


Čínskym vedcom k tomuto úspechu zablahoželal aj profesor Brad Jolliff z McDonellovho centra vesmírneho výskumu. Jeho email „Klobúk dolu pred mojimi čínskymi kolegami, že zvládli takú náročnú misiu“, hovorí jasnou rečou.


Čínsky úspech ocenil aj náčelník vesmírnych operácií USA generál John Raymond: „Čína sa z nuly na túto úroveň vypracovala veľmi rýchlo. Ešte pred pár desaťročiami bola vo vesmírnom výskume bezvýznamná, ale dnes je už medzi veľkými hráčmi. Má skutočne robustný program.

Na rozdiel od vedcov však predstavitelia armádnych špičiek USA neskrývajú znepokojenie, lebo čínska technológia je dnes efektívne schopná ohroziť americké zariadenia vo vesmíre.
(zdroj)


Zdroj – CGTN

Legenda k obrázku:

  1. Štart rakety
  2. Obežná dráha Mesiaca
  3. Misia sa rozdelila. Orbitálny a návratový modul ostali na obežnej dráhe, návratový nosič a pristávací modul smerovali k povrchu Mesiaca.
  4. Zber vzoriek
  5. Návratový nosič štartuje z pristávacieho modulu so vzorkami.
  6. Na obežnej dráhe odovzdáva návratový nosič vzorky do návratového modulu.
  7. Návrat na Zem
  8. Návratový modul pristáva na planinách Vnútorného Mongolska

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne


Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *