Zdieľaj článok:
Prepošlite článok emailom

V Prahe sa chystá partia mladých ľudí otvoriť sociálne bistro Střecha. Na jeho vybavenie však potrebujú aj vašu pomoc a preto sa rozhodli zbierať finančné prostriedky cez crowdfunding.

Na tomto linku ich môžete podporiť.

O čo ide, vám ďalej priblíži ich popis preložený do slovenčiny:

Ako to začalo?

Zišlo sa päť mladých ľudí plných ideálov. Každý/á z nás sme boli nejakým spôsobom aktívni v pomoci ľuďom, ktorí nemali v živote toľko šťastia. Rôznymi spôsobmi sme sa snažili uľahčiť im v ich neľahkej situácii – vedeli sme ale, že potrebujú hlavne dlhodobú podporu, aby mohli dôstojne žiť. No a tak sme sa rozhodli, že otvoríme podnik, kde im ponúkneme zmysluplné zamestnanie a spoločnými silami ich znovu postavíme na nohy.

Čo je náš cieľ?

Otvoríme sociálny podnik – vegánsky bistro Strecha, v ktorom ponúkneme dôstojne ohodnotené zamestnanie ľuďom po výkone trestu a ľuďom bez domova. Chceme im dať príležitosť uchopiť život do vlastných rúk. Dáme im možnosť podieľať sa na chode podniku a do budúcnosti sa aj stať členom alebo členkou družstva.

Na čo použijeme vybrané peniaze?

V bistre chceme ponúkať skvelé vegánske jedlá a lahodnú kávu za dostupné ceny. K tomu potrebujeme kvalitné vybavenie do kuchyne a na bar. Peniaze vybrané na hithitu by nám tak pomohli zaobstarať si nový šporák, digestor, konvektomat, chladničku, kávovar a mlynček na kávu. S takto vybaveným bistrom budeme schopní uspokojiť aj tých najnáročnejších zákazníkov a zákazníčky.

Detailný popis

Sociálna družstvo Strecha vzniklo za účelom otvorenia sociálneho podniku – vegánskeho bistra, kde ponúkneme zamestnanie a dôstojnú mzdu ľuďom po výkone trestu a ľuďom bez domova.

Sociálny podnik

Prečo ľudia po výkone trestu?

Pomoc ľuďom po opustení zariadenia na výkon trestu odňatia slobody je v Českej republike absolútne nedostatočná. Navyše o týchto ľuďoch panujú v spoločnosti silné predsudky a zamestnanie so záznamom v registri si tak hľadajú veľmi ťažko. Pri tom ich do väzenia často dostala nezávideniahodná životná situácia, napríklad dlhy. Zásadné pre nás je, aby sa ľudia do väzenia nevracali, k čomu často dochádza, keď po jeho opustení nedostanú príležitosť získať stabilné zamestnanie, ktoré je najlepšou prevenciou kriminálnej činnosti.

Prečo ľudia bez domova?

Sú denne prehliadaní a štrukturálne podmienky v Českej republike im v návrate do spoločnosti pomáhajú nedostatočne. Často sa točia v dlhoch a nedarí sa im nájsť cestu von. V spoločnosti voči nim panujú predsudky. Žije ich tu takmer 200 000 a ďalší asi milión ľudí sa nachádza pod hranicou príjmovej chudoby, kedy sa na ulicu môžu dostať zo dňa na deň, ak ich stretne nejaký neočakávaný výdavok.

Družstevníctvo

Rozhodli sme sa pre družstevný typ vlastníctva podniku. Považujeme ho ako za spravodlivejší, vďaka aplikácii demokracie v trhovom subjekte, tak za efektívnejší vďaka rozloženiu manažérskej práce, a teda aj posilnenie vzťahu družstevníkov a družstevníčiek k podniku. O dôležitých veciach sa hlasuje, všetci máme rovný podiel na družstve a nikto ten svoj nemôže predať, alebo za družstvo konať na vlastnú päsť.

Vegánstvo

Chceme ponúknuť vegánske jedlá za dostupné ceny. Stravovať sa a nespôsobovať utrpenie zvierat by malo byť dostupné každej/mu. Vegánstvo považujeme za dôležitú súčasť udržateľného štýlu života.

Chceme tiež napĺňať všetky ďalšie princípy sociálneho podniku, ako je prínos miestnej komunite, využívanie lokálnych zdrojov, či ekologickosť. Ku koncu novembra sme prebrali priestory na pražskom Žižkove a chystáme sa po rekonštrukcii otvoriť začiatkom nového roka. Vybrané peniaze použijeme na nákup vybavenia podniku, spoľahlivé kuchynské spotrebiče a prístroja na výrobu kávy, aby sa nám v ňom dobre pracovalo a vám dobre felilo.

Viac na ich FB stránke

Foto: Zdroj: Družstvo Střecha

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *