Láska k prišelcom, nenávisť k vlastencom (aká je podstata ?)

Zdieľaj článok:
Prepošlite článok emailom

Nemá zmysel hodnotiť postoj M.Lajčáka v otázke migrácie. Dokument, ktorý sa stal jablkom sváru a postoj ministra zahraničia, to všetko dokonale dokumentuje možné dôvody, prečo svojho času zastával významnú pozíciu v rámci OSN a prečo nedosiahol kariérny vrchol, kde podľahol portugalskému sokovi.

Lajčák bol politicky potrebný na inom mieste. Na mieste, z ktorého mohol mať vplyv na nežiadúci postoj (nielen) krajin V4 v otázke migrácie.

Svojskou kuriozitou je správanie tých, ktorým sa dvíha žalúdok nad “národnou hrdosťou”. Vlastenectvo pokladajú na formu nebezpečného nacionalizmu, či dokonca extrémizmu. A podobne hodnotia aj odporcov regulovanej alebo skôr nariadenej migrácie … vzniká otázka, prečo dostávajú títo ľudia s preukázateľne negatívnym postojom voči vlastnému národu, toľko priestoru v médiách. Možno sa treba pozrieť na problematiku migrácie, ale hlavne na zloženie migrantov z iného uhla pohľadu.

Všeobecne je známe, že medzi skupinami migrantov sa vyskytuje množstvo mladých ľudí, no najmä mužov vo veku medzi 20.-30.rokom života. Nie je žiadnou výnimkou, že sú dobre oblečení, neraz majú aj luxusné drobnosti, ako napríklad najnovšie modely iPhonu. Rovnako nie je výnimkou, že disponujú značnými finačnými čiastkami. Ako je to možné ? Chce vari niekto tvrdiť, že utečenci pred vojnou a jej hrôzami majú toľko času, že stihnú vyberať peniaze alebo speňažiť majetok, na úteku si udržiavajú veci vo vzornej čistote, atď.?

Môžeme sa pozrieť na veci aj inak. Odkiaľ pochádzajú migranti, či tam existuje snaha medzinárodného spoločenstva o upokojenie situácie, a čím disponujú krajiny pôvodu migrantov. A potom sa začne javiť snaha o riadenú migráciu úplne inak.

Snahy o kolonizáciu bohatých krajin so zaostalou ekonomikou hovoria jasne – obvykle to končilo rôznymi povstaniami proti rabujúcej “civilizácii”, občianskymi vojnami a zbytočne investovanými miliardami dolárov, ktoré často nepriniesli žiadny úžitok. Za množstvo príkladov stačí spomenúť United fruit company a Guatemalu.

Pri pohľade na zúfale snahy o presadenie plánov presídlenia národov (pretože tu sa o migrácii nedá hovoriť ani omylom), môže napadnúť myšlienka, o čo skutočne ide – vysidliť mladých, silných, zdravých ľudí, minimalizovať riziko ich revolty, ovládnuť krajiny pôvodu a získať bezproblémový prístup k ich nerastnému bohatstvu. A zároveň rozpustiť najmä na starom kontinente niečo, čo mocným sveta prekáža – pocity vlastenectva, národnej identity, hrdosti na vlastný pôvod a korene predkov, minimalizovať akékoľvek hrozby rozpadu “kolosa na hlinených nohách”, ktorým je dnes EÚ.

Môže to byť skutočne pozadie toho, čo sa dnes deje ? Ak o tom niekto pochybuje, možno by si mal položiť otázku, prečo sú z bývalého východného bloku momentálne najviac kritizovanými krajinami – Poľsko a Maďarsko. Nikto nemôže ani omylom tvrdiť, že by spomínané krajiny mali záujem o opustenie únie, alebo torpédovanie jej cieľov. Poľsko je dokonca predmostím pre rôzne politické súboje s Ruskom. V Maďarsku je s V.Orbánom problém len v otázke migrácie a posilňovania úlohy štátu v niektorých oblastiach. Prečo sa teda objavuje toľko útokov na politickej scéne proti týmto dvom krajinám ?

Vlastenectvo Maďarov a Poliakov vyvoláva obavy …

Nepatria medzi národy, ktoré sa prispôsobia a podriadia. Nikdy ani medzi tento druh národov nepatrili. Pri každej príležitosti presadzovali svoje národné záujmy, a ak aj náhodou (pod vplyvom peňazí) z cesty zišli, nikdy sa nedalo predvídať, ako dlho vydržia … a či sa na pôvodnú cestu nevrátia.

Ak sa niekomu zdá moja úvaha zvrátená, nech sa zamyslí nad jednou zvláštnosťou – prečo sa predstavitelia vyspelých demokracií (doslova) bratríčkujú s P.Porošenkom, ktorého postavenie na Ukrajine stojí a padá na podpore banderovských pohrobkov, teda – neofašistov ? Ako je možné, že slovenský prezident, ktorý bol doslova zhnusený z predstavy, že by mal prijať M.Kotlebu, nemá problém absolvovať stretnutie a podať si ruku s Porošenkom ?

Cudzinec

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne


52 thoughts on “Láska k prišelcom, nenávisť k vlastencom (aká je podstata ?)

 • 5. decembra 2018 at 23:34
  Permalink

  Iste je viac faktorov, ktoré podporujú migráciu. Jeden z nich môže byť aj ten, ktorý ste popísali.
  Pripomeniem však aj normálnu snahu korporácií externalizovať svoje náklady. Pre korporácie nie je výhodné často sťahovať svoje prevádzky, najmä ak sú veľké. A ony sa dnes snažia svoje prevádzky budovať mimoriadne veľké, lebo tým znižujú svoje náklady. Keď však postavia veľkú prevádzku v priemyselnom parku pri menšom meste, tak ich zamestnanci budú musieť migrovať. Buď denne, buď na týždňovky, alebo aj spoza hraníc. Korporácie takúto migráciu podporujú, niektoré to svojim zamestnancom uľahčujú aj príplatkami, no bolo by pre nich oveľa výhodnejšie, keby sa migrácia stala oficiálnou politikou a podporoval by ju štát z daní. Korporácie sa vždy snažia svoje náklady preniesť na niekoho iného, lebo si tým zvyšujú zisky. Úplatky politikom sú vždy nižšie, ako takto ušetrené náklady.

  Reply
  • 6. decembra 2018 at 1:41
   Permalink

   Úžasne výstižné, vďaka!!! „Cudzinec“ ako bloger webPravdy píše dobre, ale tento diskusný príspevok to vypointoval: Korporácie už ozaj v konkurenčnom súperení potrebujú tak minimalizovať svoje náklady, že radšej nechajú migrovať najchudobnejších „otrokov“ do stredu Európy, aby z nich agentúry dočasného zamestnávania naformátovali aspoň zručných montážnikov. O ich pobyt sa postarajú mimovládky – viď čo sa deje s „Integračným centrom“v Nitre pre migrantov a cudzích robotníkov pre Jaguar. Takto sa správali kolonizátori na amerických bavlníkových plantážach či na juhoamerických latifundiách cukrovej trstiny a tabaku….NIE NECHCEME TO.

   Reply
  • 6. decembra 2018 at 7:46
   Permalink

   Perfektne zhodnotený skutočný význam migrácie.
   Podobná migrácia, aj keď násilná bola aj v zaniknutých veľkých civilizáciach. Aj vtedy si mocní vtedajšieho sveta privážali na prácu príslušníkov podmanených národov, kmeňov, krajín v podobe otrokov. Tí sa časom zžili s prostredím a nakoniec prevýšili svojim počtom pôvodné obyvateľstvo.
   Podobne sa to dá vidieť v súčasnosti v USA…
   Problémy sú už aj v Nemecku a Francúzsku a nie sú spôsobené terajšou migráciou, ale pracovnou migráciou po vojne…
   Preto často píšem o tom, že Západná civilizácia v podstate zaniká.
   Globálny pakt OSN o migrácií je už len posledným klincom do rakvy Západnej civilizácie, ale aj dôkazom, že OSN už dávno neplní svoj účel a je poplatná „mocným sveta“….

   Reply
  • 6. decembra 2018 at 13:49
   Permalink

   Áno, korporácie sa snažia znižovať náklady, zlučovať sa do väčších celkov, to je prirodzený proces. A nakoniec pre ľudí prínosný, nedá sa zastaviť, preto bojovať proti nemu nemá zmysel, tým sa ľavica vylúči z vplyvu na vývoj, ale treba bojovať o jeho charakter.

   Je rozdiel, či tento proces prebieha na kapitalistickom, socialistickom alebo globálnom základe.
   Aj v socializme existovali gigantické podniky, napr. agrokomplex, ale mali svoje regionálne pobočky, do každého mestečka bol dotiahnutý priemysel, on prišiel za ľuďmi, aby ľudia nemuseli cestovať. Vláda by totiž mala byť odborne fundovaná a vedieť, že Slováci bývajú vo svojich domoch a bytoch a preto proces cestovania za prácou je pre nich nevýhodný, Fungovali gigantické štátne majetky, ktoré mali svoje dvory v každej dedine. Rimavskosobotský okres mal prevažne poľnohospodársky charakter, čo vyhovovalo aj štruktúre obyvateľstva, značnému zastúpeniu Rómov, ktorí sa dokázali uplatniť v poľnohospodárstve.

   Áno, tá snaha korporácií vybudovať len jednu fabriku v jednom meste, nech zamestnanci cestujú, je externalizáciou nákladov, prenášaním nákladov na štát a zamestnancov. Ale to je pre kapitalizmus a súkromné firmy typické, ak sú niekedy ziskovejšie ako štátne podniky, tak práve z dôvodu obchádzania sociálnych, ekologických nákladov, ich prenášaním na štát a ľudí.

   Ide mi však hlavne o poukázanie na problém zamestnávania občanov rozvojových krajín.
   V európskom priemysle. Ide zamestnať občanov post-socialistických krajín, majú na to vzdelanostné, kvalifikačné a kultúrne predpoklady. Ale nie Afričanov, Líbyjčanov, Afgancov, Iračanov… Oni neprešli kapitalistickým či socialistickým procesom industrializácie krajiny, procesom osvojovania tvrdej pracovnej disciplíny, ich psychika a kultúrne návyky feudálnej a často ešte kmeňovej spoločnosti nie sú vhodné na postavenie k montážnym pásom.
   Lenže toto zrejme korporácie ovládajú, inak by kvôli lacnej africkej pracovnej sile postavili fabriky v Afrike.
   Títo migranti sú vhodní akurát tak na prácu na poliach, aj to nie do mechanizovanej výroby. Lenže to nedáva zmysel, aby Afričania dorábali úrodu na európskych poliach, to môžu na afrických poliach, vlastnených Európanmi.
   To odvolávanie sa stúpencov migrácie, že ich potrebujeme ako pracovnú silu, teda nedáva zmysel. Nakoniec, čísla aj z Nemecka a inde ukazujú, že sa z migrantov zamestnalo minimum.
   Oni sem nejdú za prácou na montážnych linkách, či poliach. Oni snívajú o otvorení si malého obchodíka.
   Preto je celý tento migračný chaos ukážkou totálnej neschopnosti kapitalizmu pochopiť súčasnú civilizáciu, jej potreby. Ak firmy dúfajú, že nahradia pri montážnych linkách drahých európskych pracovníkov migrantmi, je to ukážka ich spoločenskej obmedzenosti, nekvalifikovanosti. Ale skôr asi pôjde o želanie politikov odchovaných zastaraným kapitalistickým režimom, ktorí jednoducho nevidia do fungovania spoločenského organizmu.
   A samozrejme, do toho sa miešajú geopolitické záujmy amerického kapitálu, ničiaceho svojho európskeho konkurenta. Miešajú sa do toho aj naivné a zdeformované predstavy liberálnej kapitalistickej obce o slobode, ľudských právach.

   Reply
   • 6. decembra 2018 at 23:18
    Permalink

    Áno, korporácie by nemuseli byť zdrojom zla, keby fungovali podľa iných pravidiel. To zlo je ich cieľ – maximalizácia zisku, ktorý majú ich manažéri ako hlavný cieľ od svojich vlastníkov. Práve tento cieľ ich núti externalizovať náklady, vyplácať zamestnancom čo najnižšie mzdy, využívať svoju ekonomickú silu na dosahovanie čo najnižších nákupných cien a napokon aj pomocou korupcie sa vyhýbať plateniu daní a plneniu iných zákonných povinností.
    Korporácie v spoločenskom vlastníctve, keby ich manažéri mali rovnaký cieľ – maximalizáciu zisku, by sa chovali presne rovnako.
    Cesta za ziskom je cesta do pekiel.

    Reply
    • 7. decembra 2018 at 8:43
     Permalink

     Cesta za ziskom je cesta do pekiel…
     Nielen pre ľudstvo, ale aj pre planétu… To, že tu na Slovensku, alebo v Európe ešte máme nejakú „prírodu“, neznamená, že žijeme v zdravom prostredí…
     Veľké korporácie, ktoré vlastnia pôdu po svete ju úplne zničili…
     Kvalitná orná pôda vzniká veľmi dlho… 1cm ornice okolo 150 a viac rokov…
     Videla som dokumenty v ktorých sa hovorilo o tom, že pôda na ktorej hospodária veľké spoločnosti je v podstate mŕtva…
     Prejavuje sa aj to tým, že napríklad v sadoch ovocia veľkopestovateľov ovocia je ticho, nepočuť zvuky hmyzu, vtákov…
     Ale aj tým, že sa kvôli vysokým výnosom pridáva do pôdy množstvo chémie, ktorá zabíja prírodné pôdne procesy…
     V skutočnosti už žijeme v pekle, ktoré spôsobil Zisk…
     Je to téma na samostatné články…
     Ale… Odtiaľ, odkiaľ prichádzajú utečenci je pôda zničená aj vojnovými zásahmi, ale aj jej obrovským znečistením nezodpovedným prístupom kolonizátorov v podobe korporácií..

     Reply
    • 7. decembra 2018 at 10:11
     Permalink

     P. Moravčík, samozrejme, keby mali manažéri korporácií v spoločenskom vlastníctve rovnaký cieľ, správali by sa podobne. Závisí od toho, aké ciele, podmienky sa im nastavia.
     Plánovaná spoločnosť, môže ísť už aj o spoločnosť vyššieho typu, ako bol klasický socializmus, má v tomto výhodu, môže lepšie riadiť tieto procesy.
     Čítal som teraz blog Pavla Dvořáka Cesty Čínou (je v odkazoch na Alternativy.sk), on žije v Číne – opisoval, ako teraz čínske vedenie v priebehu doslova pár rokov prudko mení vzťah k životnému prostrediu. Dosiahli potrebnú ekonomickú úroveň a teraz aj masy žiadajú zlepšenie životného prostredia. A čínske vedenie má na to dostatok pák, aby dokázalo otočiť spoločnosť a ekonomiku v tomto smere. Pavel Dvoŕák opisuje, aké gigantické opatrenia v tomto smere Čina podniká, tlačí aj zatváraním tisícok podnikov k zameraniu na ekologickú výrobu a spoločnosť.

     Nechcem tým povedať, že je to ideálny proces, len na to, že zmenou nastavenia podmienok sa bude meniť aj správanie firiem. A civilizácia už dosiahla potrebnú ekonomickú úroveň, aby dokázala chrliť dostatok tovarov a služieb pre všetkých, teraz ide o to otočiť smer na kvalitu (aby v čerešňovom kompóte boli čerešne, v mäsových výrobkoch mäso), životné prostredie, sociálne prostredie. Samozrejme, na kapitalistickom základe to nepôjde, k tomu je potrebný úplne iný základ.

     Lenže mohutný výrobný základ civilizácia dosiahla aj vďaka úsporám nákladom vplyvom globálnej deľby práce. Vrátiť sa na národný základ by znamenalo riešiť znovu aj dosiahnutie potrebnej ekonomickej úrovne, celý proces by začal odznova. My potrebujeme ísť ďalej, nie dozadu, podobne ako to ukazuje Čína.

     Reply
     • 7. decembra 2018 at 12:54
      Permalink

      Píšete pekne, ale nerozumiem záveru. Prečo si myslíte, že kritikou snahy o zisk vraciam vývoj spoločnosti späť?
      Videl som desiatky a stovky podnikateľských zámerov, hovoril som s desiatkami podnikateľov. Nikto, kto začína podnikať, alebo zakladá firmu, to nerobí kvôli „zisku“. Jasné, je treba mať spočítané, že človek za dva roky neskrachuje, ale tú námahu nikto nepodniká kvôli zisku. Každý vie, že z niečoho musí žiť, verí si, že dokáže robiť niečo užitočné a teší ho samotná činnosť, poskytovanie výrobkov a služieb ľuďom.
      Až v korporáciách určitej veľkosti sú majitelia (držitelia akcií) natoľko vzdialení od činnosti firmy, že jej nerozumejú, nepoznajú a nerozumejú zákazníkom a samotná činnosť firmy ich často ani nezaujíma. Zaujíma ich len ZISK. Úplne jedno, akým spôsobom dosiahnutý.
      Verím tomu, že toto je práve cesta späť. Od prevažne užitočnej a sociálne zameranej činnosti firmy sa zrazu korporácia zmení na netvora bez emócií, ktorý žerie vlastné deti.

     • 9. decembra 2018 at 9:25
      Permalink

      P. Moravčík, ten záver nesmeroval k otázke zisku, bola to taká všeobecná poznámka,. K veľkému sporu o globalizáciu, teda aj veľké nadnárodné firmy.

      Mnoho ľudí vidí riešenie v tom, že sa ekonomika a spoločnosť vráti na národnú úroveň. Ja som len poznamenal, že to nie je možné a ani pozitívne. Výrobný spôsob dosiahol globálnu úroveň, on potrebuje globálny trh, vďaka tomu dosahuje aj úsporu výrobných nákladov a bez toho ani v budúcnosti nedokáže chrliť dostatok produktov a služieb pre ľudí.

      Veľkých firiem sa teda nezbavíme. Ich pôsobenie je však negatívne na starom spoločenskom základe – kapitalistickom, treba im nastaviť iné podmienky, rámce – dostať ich pod globálnu kontrolu, správu. A ako ukazujete, aj akciové vlastníctvo má svoj význam len po určitú veľkosť, vzdialení akcionári môžu požadovať od firmy zisky aj za cenu obchádzania sociálnych, ekologických, bezpečnostných nákladov. Toto je už parketa PZV, ako to lepšie usporiadať. Len tak voľne, laicky môžem povedať, že zrejme to bude najmä problém cudzích akcionárov, nezviazaných priamo s činnosťou firmy, následkami jej pôsobenia, bude treba previazať otázku akcionárov s veľkosťou firmy, akcionári by mali byť hlavne zamestnanci firmy, pri veľkých firmách štát, regionálna samospráva, mesto, teda tí, ktorých sa pôsobenie firmy dotýka.

     • 9. decembra 2018 at 11:03
      Permalink

      Milan,

      toto je to preskakovanie schodov. Ty skrátka predpokladáš, že sa prejde z globálneho kapitalizmu do globálneho socializmu. Bude Slovensko ohniskom globálnych zmien ? Asi nie. Znamená to, že slovenská ľavica má vzdať snahu o zmenu spoločnosti na socialistickú, pretože nebude globálna, a teda podľa Teba spiatočnícka, a vyčkávať až sa niečo zomelie vo väčších krajinách ?

      Čo ak na Slovensku, alebo v ktorejkoľvek krajine osve, vznikne hnutie na zmenu spoločnosti v socialistickú. Prebehne zmena, zmení sa ústava a teraz čo ? Bude sa musieť uzákoniť nejaký zákoný a hospodársky rámec, ktorý ( aspoň čiastočne ) deglobalizuje a lokalizuje prostredie v krajine, zavedú sa colné mechanizmy, zásahy štátu do „nezriadeného“ trhu a podnikania. Toto sú všetko potrebné kroky k uzatváraniu sa socialistickej krajiny V GLOBÁLNOM KAPITALISTICKOM PROSTREDÍ. Toto sú nutné kroky na ochranu socializmu, pretože, ako jeden zmála si myslím, že socialistické hospodárstvo ZÁKONITE nemôže konkurovať, hlavne čo do vývoja a inovácií, kapitalistickému hospodárstvu, pre rozsiahle sociálne programy v spoločnosti. Teda na nezriadenom globálnom trhu by bolo socialistické hospodárstvo znevýhodnené oproti kapitalistickému, a preto by bolo nutné pouzatvorenie sa a ochrana ( zásahy štátu ) hospodárstva voči kapitalistickému svetu. Toto by podľa mňa bol ten nutný krok späť, na ďalší krok vpred.

      Toto však nevylučuje „globálnu“ spoluprácu ( kedysi nazývanú internacionalizmus ) medzi ďalšími socialistickými krajinami vo svete globálneho kapitalizmu, a prípadnú silnejšiu ( užšiu ) globalizáciu ( internacionalizmus ) medzi nimi v ďalšom období.

      Milan, ani ja ( aj keď mu nerozumiem ) ani nikto tu v diskusii priamo nevylučuje tvoje tézy o globálnom socializme, či globalizme – podĺa mňa nás dráždiš tým, že predpokladáš priamy prechod o globálneho kapitalizmu ku globálnemu socializmu, čo si málokto z nás vie predstaviť. Tvoje úvahy by možno boli dobré v nejakom ústave aplikovaného komunizmu v roku 1987, kde by taká skupina filozofov ako Ty, uvažovala nad tým, čo so socializmum ( RVHP ) po roku 2000, keď sa (vraj) ten súčasný vyčerpal.

      Lenže kapitalistickým prevratom ( a ešte v tom najhoršom období svetových dejín, keď bol na západe v nekritickej móde neoliberalizmus ) došlo k obrovskému kroku späť vo vývoji ( našej ) spoločnosti, spojených zo všeobecnou devastáciou výdobitkov socialistickej spoločnosti ( napr. PENTA si vypočítala, že sa jej NEOPLATÍ prevádzkovať pôrodnicu vo Svidníku, tak rodiace ženy budú voziť do Humenného – a štát sa len prizerá – toto je ten kapitalistický pokrok ), a preto uvažovanie o nejakom globálnom socializme je dnes predčasné a „taknějak“ zbytočné.

      Milan, je škoda, že plytváš výpočtovým výkonom na tému globálneho socializmu – to prenechaj svojim vnukom, či pravnukom. Pre slovenský socializmus by bolo užitočnejšie, uvažovať nad bezprostredne potrebnými krokmi, teda ako získať verejnosť na stranu socializmu, a ako zvýšiť podporu komunistických strán tak, aby mali slovo v praktickej politike.

      A nehnevaj sa na seba….

     • 9. decembra 2018 at 20:05
      Permalink

      Martin,
      pokračovanie je už v novom vlákne na spodku.

 • 6. decembra 2018 at 8:44
  Permalink

  Zaujímavý postreh autora článku: „…vysídliť mladých, silných, zdravých ľudí, minimalizovať riziko ich revolty, ovládnuť krajiny pôvodu a získať bezproblémový prístup k ich nerastnému bohatstvu. A zároveň rozpustiť najmä na starom kontinente niečo, čo mocným sveta prekáža – pocity vlastenectva, národnej identity, hrdosti na vlastný pôvod a korene predkov…“

  A ešte sa mi páčia otázky v závere článku:“…prečo sa predstavitelia vyspelých demokracií (doslova) bratríčkujú s P.Porošenkom, ktorého postavenie na Ukrajine stojí a padá na podpore banderovských pohrobkov, teda – neofašistov ? Ako je možné, že slovenský prezident, ktorý bol doslova zhnusený z predstavy, že by mal prijať M.Kotlebu, nemá problém absolvovať stretnutie a podať si ruku s Porošenkom ?

  Reply
 • 6. decembra 2018 at 8:59
  Permalink

  prvé náznaky migrácie cez turecko a more boli zaznamenané 2011

  odvtedy sme my ako slovensko ako občania nerobili nič
  lebo migranti išli do toho zlého grécka a tam sú predsa tí zlí tuční a leniví gréci čo majú platy a aj dôchodky oveľa väčšie ako máme my doma
  oni = gréci si volili politikov čo urobili kšefty a zobrali si obrovské pôžičky a za ne si nakúpili vojenskú techniku nemeckú a francúzsku = na DLH

  kšefty s prevádzaním sú obrovské a bez podpory štátov eu by neboli možné

  ako je to u nás doma?
  tí čo sa „rozohňujú“ nad migráciou a nad tým akí „muži“ sem prichádzajú so zápalom VOLIA a
  dookola budú voliť tých čo hlasujú za „zjednodušený prísun cudzincov do našich fabrík “ !
  cudzincov čo sú mimo eu !!!

  je ľahké ponadávať na osn, eu a NEVIDIEŤ svoju VLASTNÚ zodpovednosť
  ZODPOVEDNOSŤ za stav slovenska v akom žijeme
  lebo nič nepočuť a nič nevidieť je ten najlepší predpoklad ako sa stať predsedom ústavného súdu

  mlčky alebo s nadšením podporovať kšefty, zadlžovanie, nefungovanie štátu a jeho inštitúcií,
  pchať hlavu do piesku TO je ten najväčší zdroj migrácie

  LEN opatrovateliek a zdravotných sestier MIGRUJE zo slovenska na západ vyše 50 000 !!!!
  a zaujíma to niekoho?

  zaujímajú niekoho tie stotisíce čo opustili slovensko alebo dochádzajú do zahraničia pracovať
  KOHO zaujímajú naši MIGRANTI zo Slovenska?

  nakúpia sa usa stíhačky za 2 miliardy? zlepené bojové vozidlá za pol miliardy
  na dostavbe jadrovej elektrárne sa ukradlo viac ako 3 miliardy
  odkedy štát vlastní spp tento je v strate pol miliardy
  informatizácia miliarda
  výber daní sa obrovsky zvyšuje a peniaze cez štát na kšefty svojim

  dookola budeme omieľať o tých západných kapitalistoch a imperialistoch
  a pravidelne sa BYŤ za našich a VOLIŤ našich kapitalistov a imperialistov !!!

  huráááá

  Reply
  • 6. decembra 2018 at 9:10
   Permalink

   Ján – a Vy ste volili dobre ?

   Reply
   • 6. decembra 2018 at 11:08
    Permalink

    martin áno som spokojný že som nepodporil túto vládnu koalíciu ani tú predošlú vládu
    TEDA som podľa seba volil dobre

    Reply
  • 6. decembra 2018 at 10:19
   Permalink

   Nehnevajte sa, ale nie je koho voliť, kým sa nezmení podstata riadenia štátu a nezavedie zodpovednosť za škody – pre politikov.
   Kým sa nezruší podvodnícka hra na koalície a opozície. Vari sa vás niekto v práci pýta, s kým chcete alebo nechcete pracovať ?

   Reply
   • 6. decembra 2018 at 11:06
    Permalink

    cudzinec
    tak o čom bol vlastne váš príspevok?
    ak neviem urobiť nič ani na našom slovensku
    ak nevieme a nechcem vidieť realitu a zatvárame oči
    ak nevidíme nefungovanie štátu, verejných inštitúcií, polície, prokuratúry a súdov
    zdravotníctva, školstva…..

    ideme jednoduchšie dovážať cudzincov
    ale JA VIEM že z tých cudzincov nebude ani jeden štátny úradník !

    KTO má zmeniť podstatu riadenia štátu
    ak na dav dva je najľavicovejším a najpopulárnejším blaha ktorý NIKDY nič neurobil
    pre obyčajných občanov, chudobných, málo zarábajúcich, dôchodcov, deti a ich rodičov
    LEN a IBA zakrýva a podporuje kšefty pre najbohatších pre štát?

    otázka cudzinec je
    KTO má teda urobiť tie zmeny v podstate a riadení štátu?
    ak sa oslavujú tí čo ich teraz podľa vás ale aj mňa tak zle riadia náš štát ???

    Reply
 • 6. decembra 2018 at 15:59
  Permalink

  Stručně. Marian Kotleba je v současnosti nejlevicovějším a nejvíce proslovansky i vlastenecky zaměřeným představitelem na Slovensku. Ovšem, za předpokladu, že neskončí, nedejbože, na linii Benita Mussoliniho, který z přesvědčeného socialisty skončil nakonec na zcela opačném břehu, tedy u fašistů. Zvláštní je, že i Boris Jelcin přešel od komunistů až k fašistům. Tyhle kotrmelce salta mortale, bohužel, jsou pro osud národů vždy fatální.

  Avšak jsou, naštěstí, i opačné přemety. Za všechny uvedu člověka, který je v mnohém pro mne morálním i ideovým vzorem, mám na mysli Paula Craig Robertse, jenž přešel z krajně pravicového postoje republikánského Reaganova střihu na vyhraněnou proruskou pozici s levicovými rysy. Takže, kdybych byl předsedou KS Slovenska, dal bych se s Kotlebovci dohromady. Jak se říká, když je zle, i s čertem se spojíš.

  Přeji Marianu Kotlebovi zdravý úsudek, abychom se dočkali konečně pronárodní politiky na Slovensku, nikoli zrádcovské proNATOvské politiky slovenského prezidenta a slovenského premiéra. Ostatně, slov. premiér Peter Pellegrini má italské příjmení, takže jen doufám, že neskončí u fašistů jako B. Mussolini, když tak zbožňuje fašistický voj. pakt NATO.

  Reply
  • 6. decembra 2018 at 17:27
   Permalink

   Pán Vašek, nesúhlasím, že: „Marian Kotleba je v současnosti nejlevicovějším a nejvíce proslovansky i vlastenecky zaměřeným představitelem na Slovensku.“

   Reply
   • 6. decembra 2018 at 19:04
    Permalink

    Paní Slavomíro, chápu Vás.

    Jenže, ve světle přístupu k islámskému přistěhovalectví není co řešit. Ve světle vstřícnosti SR vůči základnám NATO na úžemí Slovenska jakbysmet. Je mi líto. (

    http://www.protiproud.cz/politika/2951-nato-se-dale-opevnuje-zakladna-na-slovensku-otevrena-clenstvi-neznamena-pomoc-nejprve-vytvorit-pote-vycerpat-nepritele-jsme-rukojmimi-zbrojarskych-koncernu-aliance-ktera-tu-davno-nemela-byt.htm

    P.S.
    Nejen slovenský prezident Kiska tvrdí, že Kotlebova Lidová strana je fašistická, to samé tvrdí i náš český prezident Zeman. Jenže, podpora NATO ze strany ČR a SR prostřednictvím zahraniční voj. účasti za Vaše peníze, paní Slavomíro, co to je, to je jako v pohodě? Fakt? A co chystané voj. základny NATO na území Slovenska a Polska proti Rusku, co to je, když ne fašismus? Chválabohu, přesněji chvála hnutí NE ZÁKLADNÁM, že se amer. superradar v Brdech u Prahy doposud nekonal.

    Paní Slavomíro, slovenský parlament má 150 poslanců. Je to tak? No, letos v květnu se hlasovalo v slovenském parlamentu o vyslání slovenských 152 vojáků do Pobaltí proti Rusku na podporu fašistického bloku NATO. Je to tak? No, je, bohužel. (

    116 poslanců z těch 150 hlasovalo ve prospěch slovenské voj. účasti proti RF, včetně skoro všech poslanců strany SMER. Je to tak? No, je to tak. A kdo hlasoval proti, kdo byli ti jediní hrdinové? No, byli to 24 poslanci, jen a pouze. ( A kteří poslanci to byli? Všichni poslanci od M. Kotleby, poslanci strany „Sme rodina“ a 2 koaliční poslanci, tedy Ľuboš Blaha a Štefan Zelník z SNS. Takže, paní Slavomíro, není to tak jednoduché v té politice! (

    ZDROJ:
    https://cz.sputniknews.com/slovensko/201805167357568-slovensko-pobalti-nato-blaha/

    A mimochodem, paní Slavomíro, našemu Zemanovi bych doporučoval držet hubu a krok, co se Kotleby týče, protože byl to právě on, premiér Zeman, kdož na jaře 1999 svým podpisem velkoryse povolil přelety amer. bombardérů B-52 směrem na Srbsko. Ty samé B-52 kobercovými nálety ruinovaly Severní Vietnam. Doposud si vzpomínám, jak manželka jednoho z bratranců mé zesnulé maminky, která žije v Brně, mi tehdy psala: „Vendo, to je hrůza, brněnské nebe se doslova začernilo roji těch amer. bombardérů, to je rachot jako za Hitlera.“

    Reply
    • 6. decembra 2018 at 21:08
     Permalink

     Ale áno, pán Vašek, podpora NATO zo strany ČR a SR prostredníctvom zahraničnej voj. účasti, chystané voj. základne NATO na území Slovenska a Poľska proti Rusku, to je fašizmus ako vyšitý! Ja som už raz napísala, že fašizmus nemusí mať uniformu.

     To, že poslanci Smeru hlasovali za vyslanie slovenských vojakov do Pobaltia proti Rusku na podporu NATO, to je hanebné, to je fašizmus ako vyšitý a poslancom M.Kotlebu je ku cti, že hlasovali proti. Koniec koncov vo svojom programe majú aj dobré veci.

     Ale čo mi na Kotlebovej strane prekáža?
     Prekáža mi:
     -vyzdvihovanie jednej rasy nad inú rasu
     -vyzdvihovanie jedného náboženstva nad iné náboženstvo alebo iný svetonázor
     -vyzdvihovanie jedného národa nad iný národ /taký ten slepý nacionalizmus/

     V pestrosti je krása života !!!
     Základom šťastného sveta je HUMANIZMUS!!!
     Najprv som ČLOVEK, až potom som Slovák, Francúz…, Slovan, German…, katolík,moslim, ateista…beloch, černoch…róm, neróm…
     Keď sa poradie zmení, zbohom ľudstvo!!!

     Reply
    • 6. decembra 2018 at 21:32
     Permalink

     Už som na to upozornil, pokiaľ zjednodušene vykladáme liberalizmus a buržoázny liberalizmus pokladáme za liberalizmus všeobecne, dostávame sa na pozície Kotlebovej ĽSNS.

     Lenže komunisti nestoja proti demokracii, liberalizmu, ľudským slobodám, naopak, chcú ísť ďaleko za rámec buržoáznych slobôd, napr. aj sociálnymi, ekonomickými právami, právami zamestnancov (ekonomická demokracia). V tomto smere to absolutistické vystupovanie Ľuboša Blahu proti liberalizmu znamená v praxi vlastne zbližovanie sa komunistov a Kotlebovcov, nakoniec, stretávajú sa aj na spoločných akciách, hoci v skutočnosti stoja na protikladných pozíciách, nie sú proti liberalizmu všeobecne, ale proti buržoáznemu liberalizmu v jeho zdegenerovanej podobe.

     Podobne je to aj s globalizáciou, jej stotožňovanie s globálnym kapitalizmom a požadovanie návratu na národnú úroveň zbližuje komunistov s Kotlebovcami, hoci oni nestoja proti kapitalizmu, ale proti globalizácii, sú za absolutizmus národného štátu. A toto nám navrhoval nedávno aj Lukáš Perný. Lenže komunisti potrebujú zaujať iný, opačný postoj ako Kotlebovci, nestáť proti globalizácii, ale proti kapitalizmu, ktorý dáva globalizácii negatívnu podobu. My jej potrebujeme dať pozitívnu podobu.

     Kotlebovci bojom proti globalizácii sú reakčnou silou a komunisti sa k nim pridávajú. Globalizácia totiž vyplýva z vývoja výrobného spôsobu, jeho zložitosti, zložitosti a nákladnosti technológií a potrebe znižovať náklady, racionalizovať. Tento proces nikto nevie zastaviť. Pozrime sa napr. na vzťah Slovákov k EÚ, hoci vidia jej negatíva, 2/3 by z nej nevystúpili. Namiesto toho, aby tomuto procesu dali komunisti pozitívny zmysel, bojujú proti nemu – a tým dávajú priestor kapitálu, ktorý túto objektívnu tendenciu využíva vo svoj prospech v podobe globálneho kapitalizmu.
     Komunisti bojom proti globalizácii tým podporujú globálny kapitalizmus.

     Reply
     • 6. decembra 2018 at 22:25
      Permalink

      „Komunisti bojom proti globalizácii tým podporujú globálny kapitalizmus.“ ►Pane Antal, pak se hrdě hlásím ke kapitalismu a zítra položím na OV před předsedu legitku člena KSČM. Howgh. Seru totiž na globalismus, ve kterém vítězí gynekologická globální bomba, jak napsal svého času ke Kosovu zesnulý prof. Rajko Doleček. Pokud Češka nebo Slovenka porodí jedno děcko, aby si s druhým neodrovnala figuru či kariéru, zatímco Cikánka nebo islamistka rodí suverénně 6, 8 ale i více děcek naprosto v pohodě, pak se nedivte, že skončíme v globální řiti.

      P.S.
      Vzkaz pro paní Slavomíru. Napsala jste, cituji: „V pestrosti je krása života !!!
      Základom šťastného sveta je HUMANIZMUS!!! Najprv som ČLOVEK, až potom som Slovák, Francúz…, Slovan, German…, “ Konec cit.

      Pak v USA tamější kosmopolitismus je to pravé ořechové. V Rusku bylo dobře, tokud se tam nenastěhovali jistí národové, které nechci zveřejnit. A ti sovětské Rusko pohřbili, skrze banky. Jen povím, že tito národové se nikdy nekříží s jinými národy a je jim všude dobře, kde jsou dolary a majetky. Paní Slavomíro, dojde na Vaše slova, věru dojde. Koukněte se, co čeká Vaše pravnuky. A buďte ráda, že tady už nebudete, jinak byste se z toho humanismu pomátla na rozumu, promiňte mi, že jsem byl vždy hrdý napřed na vlastní národ a ne na ty za kopcem.

     • 6. decembra 2018 at 22:59
      Permalink

      A ještě slovo ke Kosovu, když už jsem zmínil prof. Rajko Dolečka, DrSc. Jako Srb naprosto fantasticky popsal hrůzy v této bývalé jihosrbské provincii – ze strany kosovských Albánců. Před sto lety bylo v Kosovu 9/10 Srbů, zbytek, tedy 1/10 Albánců.

      Dnes je tomu naopak, tedy 1/10 Srbů a 9/10 Albánců. Proč? Protože islamisti jsou mistři sportu nade všemi národy v zacházení s gynekologickou bombou, tak to napsal již zmíněný prof. Doleček. Každá Albánka rodí v průměru něco přes 6 děcek. Takováto porodnost nakonec umlátí k smrti nejen Srby, ale i bratry a sestry Čechy a Slováky. Jsem si jist, že teprve až na Slovensku bude 90 % islamistů a jen 10 % Slováků, tak to bude teprve ta pravá kosmopolitní polévka pestrosti a humanismu. Hergot, soudruzi, tož to bude fakt žrádlo, ať žije globalismus a internacionalismus!

      P.S.
      Možná pak Slováci vzpomenou i Kotlebu a Češi Sládka. Tož dobrú noc.

   • 10. decembra 2018 at 12:30
    Permalink

    Ak nesúhlasíte, tak si ráčte pozrieť ich program a vygúglite ich vystúpenia v NRSR.

    Reply
 • 6. decembra 2018 at 17:10
  Permalink

  JAK VYPADÁ ISLÁMSKÝ FANATISMUS
  V MOSKVĚ ANEB KONEC RUSŮ V RUSKU

  Následující dokument, byť je více než 6 let starý, nic neztratil na své aktuálnosti do dneška, je obdobou filmových ukázek z 30. let, když se dostal k moci v Německu A. Hitler. Dokument ruské státní televize se přiléhavě jmenuje „Konec Rusů v Rusku“.

  Ano, tohle se opravdu stalo na moskevských ulicích za prezidenta Medvěděva (na konci jeho prezidentské funkce), kdy miliónový dav zfanatizovaných islamistů, navíc, s masivní ochranou policie (neuvěřitelné a děsivé) řval jako samotný Hitler, s výzvami vůči ruskému obyvatelstvu směrem k jeho likvidaci.

  Procházející ruské ženy islamisté dokonce donutili zout si boty, aby neuráželi islámské zákony v Moskvě (nemám slov). Že se tomu nedá věřit? No jistě, ve světle eurounijních zpráv tomu jinak být ani nemůže. Avšak filmové záběry z dubna 2012 jsou více než průkazné, abychom pochopili, co to je islámský fanatismus v Moskvě, tedy v hlavním městě slovanského Ruska:

  http://www.youtube.com/watch?v=H6fRa65dXF4

  P.S.
  Proto tvrdím, že raději slovenský a slovanský nacionalismus obecně, než-li eurounijní internacionalismus.

  Reply
 • 6. decembra 2018 at 17:19
  Permalink

  Vašku,

  uvedomujete si, že keby ľudáci mali úplnú moc, tak by komunistov, ak nie doslova, tak obrazne vešali ?!

  V programe to síce nemajú napísané ( veď je to aj protizákonné ), no ide o to aké postoje zaujímajú a akú ideológiu vyznávajú. Spomeňte si, kde sa fašistická pravica dostala vo svete k moci, čo konala, a zvlášť voči ľavici, a komunistom obzvlášť.

  Vašku, vy vskutku neviete čo je to zatuchnuté konzervované ľudáctvo v jednom šíku so zemitým bohabojným slovenským katolicizmom !

  My sme to tu už raz mali !

  Reply
  • 6. decembra 2018 at 19:22
   Permalink

   Martine, před chviličkou jsem se vyjádřil

   směrem k paní Slavomíře. Pochopíte, proč tak píšu. Nemyslete si, já svá slova předem řádně zvážil. Nebylo to jednoduché napsat, co jsem napsal. U nás v ČR byli obdobou Kotlebovců Sládkovi Republikáni. Ti vždy jako jeden muž hlasovali proti členství v NATO a proti cizím voj. základnám na území republiky, proti zahran. voj. účasti ČR jakbysmet.

   A co levicová KSČM? Víte Vy vůbec, milý Martine, že pro rozšíření NATO v červenci 2003 hlasovalo i 6 poslanců KSČM? Martine, víte, co to, hergot, znamená? O mrtvých jen dobře, ale byl mezi nimi i zesnulý Dr. Ransdorf. Ač byl takřka geniální, ač skvěle ovládal 8 cizích řečí, byl politicky naivní.

   Martine, mezi tlustými čarami máte mé vystoupení vůči redaktoru Haló novin Romanu Janouchovi v lednu 2015, kdy jsem v diskusi v HaNo vystoupil naposledy. To si počtete, co jsem tehdy R. Janouchovi napsal. Jenže, bylo to beztak k hovnu, Janouch mě utřel tehdy jako sopláka, že NATO a EU jsou naši spojenci.

   ▬▬▬
   Romane, dobrý večer. Díky za Vaše slova, tedy, že jste vůbec reagoval. Nyní k věci. Nejprve k té poslední větě. To jsem Vám vmetl za tu formulaci, že i pravičáci jsou mi najednou dobří. To je totéž, jako byste napsal, že Jakešovi novinářka z Reflexu byla najednou dobrá, když s ním loni na podzim si sjednala rozhovor, aby mohl ještě před smrtí sdělit národu to, čeho vedení KSČM, z titulu své ješitnosti, naprosto není schopno. Chápete? À propos, Romane, když už jsme u toho Jakeše. Napsal jste, Romane, že prý Miloš Jakeš dělal KSČ ostudu. Takže poslanci KSČM nedělali straně ostudu, když hlasovali pro členství ČR v zločinném voj. uskupení NATO??? Tož to jsou mi ale novinky! V poslanecké sněmovně se 24. července 2003 hlasovalo ohledně rozšíření NATO v r. 2004 o 7 zemí, včetně Slovenska. Hlasování prošlo tehdy vcelku hladce, tedy bez protestů.

   Bohužel, pane redaktore Janouchu, také zásluhou komunistů, tedy, abych to upřesnil, zásluhou poslanců KSČM, tedy, Miloš Jakeš u toho nebyl, ostatně, toho komunisti po převratu vyvalili ze strany jako padoucha. Pro rozšíření tehdy hlasovali totiž nejen poslanci ČSSD, ODS, KDU-ČSL a Unie svobody, nýbrž také 6, slovy šest komunistů. Byli to tito soudruzi:

   1) ing. Jiří Dolejš, komunista jako řemen
   2) Dr. Ransdorf, zdá se, že mu to myslí filosoficky
   3) bývalý důstojník ČSLA Dr. Černý
   4) ing. Kohlíček
   5) ing. Beneš
   6) ing. Býček.

   Aby toho všeho, Romane, nebylo málo, tak celá řada tehdejších kom. poslanců se během onoho hlasování 24.7.2003 prostě a jednoduše – zdržela. Proč? Aby nedráždili ty, kdož je platí. Tito poslanci tak dali českému národu najevo, že nemají naprosto sebemenší ponětí o tom, co to je NATO! Pro ilustraci si dovolím uvést tato jména:

   nynější předseda ÚV KSČM Dr. Filip, místopředsedkyně ÚV KSČM ing. Vostrá, dále ing. Šenfeld, Dr. Koníček, ing. Kováčik, Mgr. Marková, Dr. Opálka, Dr. Bayerová atd. Ti všichni dodnes nepochopili, proč a z jakého důvodu vznikl útočný pakt NATO. Je to docela na pováženou, pane redaktore, když to nejvyšší funkcionáři strany nevědí. Jako bývalého podporučíka ČSLA mě zaujal s. Dr. Černý, ten dokonce tak hlasoval proto, jelikož prý zapomněl, že svého času skládal voj. přísahu ve prospěch Varšavské smlouvy proti NATO. Inu, proti gustu žádný dišputát! Tehdejší postoj při hlasování tito komunisté objasnili tak, že jejich souhlas s rozšířením NATO, cituji, „není výrazem jejich souhlasu s tímto krokem, ale výrazem přesvědčení, že rozšíření bude zároveň počátkem konce aliance“. Bože můj, svatá prostoto! Totéž NATO pod americkým a německým velením šíří Pax Americana ohněm a mečem na Ukrajině!!!
   ▬▬▬

   Reply
 • 6. decembra 2018 at 23:36
  Permalink

  Ale, pán Vašek, Vy mi nerozumiete, ja nie som kozmopolita,ja som predsa tiež hrdá na svoj národ, som hrdá na to, že som Slovenka, som hrdá na to, že som Slovanka, to ale neznamená, že si nebudem vážiť iné národy, kultúry…to neznamená, že prestanem byť človekom. Keby sa Hitler riadil podľa môjho humanizmu, agresívnou politikou voči iným krajinám by nevyvolal v Európe druhú svetovú vojnu, Židia, Slovania, Rómovia…by neboli masovo vyvražďovaní….Vy ste ma absolútne nepochopili, ja milujem svoj národ, ja milujem Slovensko, milujem jeho prírodu, tradície, kultúru, ale som, chcem a musím ostať ČLOVEKOM. V zmysle Terentiovho Som človek a nič ľudské mi nie je cudzie. Nechápem, čo sa Vám na mojom postoji nepáči.

  Reply
  • 7. decembra 2018 at 1:50
   Permalink

   A ešte, pán Vašek,reakcia na: „Jsem si jist, že teprve až na Slovensku bude 90 % islamistů a jen 10 % Slováků, tak to bude teprve ta pravá kosmopolitní polévka pestrosti a humanismu.“
   Neviem prečo ma zosmiešňujete!!!
   Ja som predsa hovorila o národoch a kultúrach všeobecne, nemyslela som tým rušenie národných štátov a miešanie kultúr. A už vôbec nemôžem za to, že Slovenky nechcú rodiť deti.Tiež sa mi nepáčia dehonestujúce vyjadrenia na adresu islamistov.

   P.S. Na Kotlebu spomínať nebudem, pretože je to pravicová prokapitalistická strana a ako ateistke mi nevonia ani jeho klérofašistické Za Boha za národ! A internacionalizmus nepovažujem za žrádlo!

   Reply
 • 7. decembra 2018 at 9:50
  Permalink

  O čom je tento článok a táto diskusia?

  Že nám veľmi chýba „sila“ ale hlavne vôľa každého jedného občana
  aby sme z našich občanov nerobili emigrantov a lacnú pracovnú silu v zahraničí.
  Jeden z desiatich našich pracujúcich odchádzajú do zahraničia.
  Chýbajú nám tu.
  Nerobíme slovensko lepším pre život všetkých jeho občanov.
  Namiesto toho hádky KTO je sympatickejší.

  SLOVENSKO potrebuje ľudí ktorí nájdu riešenia a presadia ich.
  Nie o X rokov, ale teraz v prítomnosti.
  Teraz tu žijeme a kým sa nenaučíme spájať a hľadať možnosti ako sa dožadovať svojich práv a pomáhať pri tom aj iným dovtedy to bude len plač bez činov.

  Rovnosť, bratstvo, sloboda a ľudskosť nie sú niečím samozrejmým
  Sú to HODNOTY o ktoré sa treba usilovať a bojovať za ne každý deň = UŽ DNES !

  Reply
 • 7. decembra 2018 at 10:16
  Permalink

  Paní Slavomíro, já Vás nezesměšňuji, chraňbůh!

  Já jen bouřím Vaši mysl, abyste pochopila tu hrůzu, která nás všechny v Evropě čeká! Já Vás jen upozorňuji, co čeká všechny Evropany, včetně Slovanů, když nezačnou Evropanky pořádně rodit děcka, když budou věčně jen řešit kariéru ve stylu „po nás potopa“. Všude je plno sex. propagandy, ale za socialismu bylo více nejen sexu, ale i děcek se mnohem více rodilo. A to vše bez sex. propagandy. Gynekolog. bomba muslimů, ale i Afričanů a Asiatů je za současné situace zdaleka nejhorší zbraní hromadného ničení hned po atomu na této planetě.

  Pokud poroste i nadále svět. populace současným tempem, pokud ženy v EU nadále BUDOU ODMÍTAT RODIT, PONĚVADŽ EVROPSKÉ ŽENY POVAŽUJÍ DĚCKO ZA KOMUNISTICKÝ PŘEŽITEK, tak se do Evropy nahrne tsunami muslimů, o jakém naprosto nemáte ponětí. A pak se tu všichni vzájemně budeme mlátit motykami, abychom měli co do huby. A někdo musí ty muslimáky živit, je to tak, že? Viděla jste ten dokument o islamizaci Evropy, který jsem zde zveřejnil? Neviděla. Tak si řádně přečtěte ty titulky, abyste zpozorněla, že se cosi děje.

  A ještě ke Kotlebovi. Je to stejně zvláštní. On se svými spolustraníky hlasuje proti NATO, aby chránil Slováky proti válce, SMER kromě Blahy doslova žhavě volá NATO se základnami USA na své území, zatímco Vy činíte z Kotleby monstrum a ze SMERu svaté ateisty.

  Abyste pochopila, paní Slavomíro, proč jsem se tak rozohnil. Nedivte se. Jsem bývalý voják, kterého dnes a denně připravovali na válku, kterému ukazovali a říkali, jak to bude vypadat, až to vypukne. A až to vypukne, pak si zkuste položit otázku – co bylo horší, zda katolicismus a nacionalismus Kotleby, anebo ateismus a bankovní internacionalismus Roberta Fica a jeho věrných. A samozřejmě, pro českou kotlinu má slova platí dvojnásob!

  Nejen pro Vás, paní kolegyně, mám následující ukázku z docela výborného amer. filmu DEN POTÉ z r. 1983. Pokud jste ho neviděla, dobře se dívejte, ale opravdu dobře. A zesilte si pořádně repráky, ať to má říz ten zážitek (mluví se tam simultánně anglicky a rusky), protože to bude poslední hudba této zkurvené civilizace:

  Reply
  • 7. decembra 2018 at 12:58
   Permalink

   Pán Vašek, búrite moju myseľ?
   Budem i ja Vašu:

   1.Nepozorne ste ma čítali, veľmi nepozorne, pán Vašek! Ja som nikde nenapísala, že Kotleba je monštrum. Napísala som jasne, že je mu ku cti i jeho poslancom, že hlasovali proti NATO a proti vyslaniu slovenských vojakov do Pobaltia. Napísala som, že vo svojom programe majú i dobré veci, napr. 5.Zdravie postavíme nad biznis /fajn/ 6.Obnovíme sebestačnosť Slovenska /fajn/ 10. Ochránime naše životné prostredie /fajn//citované z volebného programu/

   ALE!
   -poburuje ma, že Marián Kotleba a jeho prívrženci pochodovali v minulosti v uniformách Hlinkovej gardy /Kto im ich šije?/ a zdravili sa pozdravom „Na stráž“

   -poburujú ma vyjadrenia niektorých jeho prívržencov, že o Tretej ríši vieme len lži a rozprávky a o Hitlerovi sa učia vraj samé klamstvá

   -poburuje ma oslavovanie Slovenského fašistického štátu pri Tisovom hrobe a popieranie holokaustu vyjadreniami, že 6-miliónov mŕtvych Židov sú rozprávky

   -poburuje ma, že propagujú nacistické symboly./ Darovaných 1488 eur, donedávna firma Mariána Kotlebu- KKK-Anglická móda, ponúkajúca zaujímavé akcie:„pri nákupe na 8818 korún…, zľava 8,8 percenta, akcia 1488 / Všímajte si tie osmičky!

   -poburuje ma heslo Kotlebovcov: „Za Boha,za národ.” Za ktorého Boha? Za toho,v mene ktorého Tiso posväcoval nemecké zbrane odchádzajúce na východný front a tisíce slovenských Židov posielal do koncentračných táborov?

   -poburujú ma diskriminačné a nenávistné výroky niektorých členov ĽSNS členov na adresu Rómov/„smradľaví cigáni“/
   -poburuje ma hádzanie dlažobných kociek po moslimskej rodine s deťmi v kočíkoch
   -pobúril ma jeden predvolebný baner s názvom „Zatočíme s asociálmi a politickými zlodejmi. Pošleme ich do pracovných táborov!“ Na bola fotografia kráčajúcich väzňov, ktorí na prvý pohľad pripomínajú obete nacistických vyhladzovacích táborov.
   -poburilo ma, že sa Marián Kotleba v minulosti vyjadril, že SNP je boľševický puč a Zväz protifašistických bojovníkov považuje za bezvýznamnú organizáciu. V deň výročia SNP ešte ako banskobystrický župan dal Kotleba vyvesiť čierne zástavy na oficiálnej budove Banskobystrického samosprávneho kraja v deň osláv SNP
   Páči sa Vám to? Mne teda ani náhodou!!! Som ČLOVEK a nič ľudské i nie je cudzie./Terentius/
   2.Neviem, kde ste čítali v mojom texte, že robím zo Smeru svätých ateistov. Koniec koncov ja som komunistka, nie smeráčka. Napísala som len, že ja som ateistka /bola, som a ostanem/, je to moje presvedčenie a nedám si ho vziať. Bodka.

   3.To, že európske ženy majú málo detí, je dôsledok kapitalizmu, ktorý núti uvažovať ženy racionálne, možno si kladú otázky:„Užívim v tomto systéme viacčlennú rodiny?“ Ešte ako učiteľka som bola raz zastupovať v 2. ročníku výtvarnú výchovu, jeden chlapček z mnohodetnej hodiny začal na hodine plakať, keď som sa ho opýtala, čo sa mu stalo, odpovedal, že je hladný. „Vyber si desiatu a najedz sa,“upokojovala som ho. „Ja nemám desiatu, mamka nemala na chlebík,“ odpovedal chlapček a utieral si slzičky.A to sa stalo pred 10 rokmi.
   Iste sú i ženy, ktoré uprednostňujú kariéru…pred rodinou, no ale čudujete sa, veď ich k tomu nabáda morálka dnešnej zvrátenej doby.

   4. Čo sa týka moslimov, počtu detí v rodinách, je to ich viera, ich životný štýl a keby ich kapitalistické krajiny neprijímali a nevyužívali ako lacnú pracovnú silu, keby nemuseli utekať z kapitalistami vydrancovaných a vojnou zničených krajín, ostali by títo ľudia doma a museli by problém narastajúcej populácie riešiť sami vo vlastných krajinách.

   Reply
   • 7. decembra 2018 at 15:45
    Permalink

    Paní Slavomíro, klidné páteční odpoledne.

    Budu stručný, musím si jít nakoupit na víkend nějaké jídlo, aby mně to myslelo, protože hladný žaludek by mě pak otravoval. ) Vaši argumentaci ohledně Kotlebovy strany v zásadě přijímám. Jenže, není vše tak jednoznačné. Bohužel. ( Je tu totiž problém. A dost velký problém, který jste nikdy nezmínila. (

    Nejenom strana SMER kromě poslance Blahy plně a nekompromisně schvaluje zahr. účast slov. státních žoldnéřů za moře peněz, ale také s plným nasazením sil prosí USA o voj. přítomnost proti Ruské federaci na slovenském území. Co myslíte, jak se k tomuto postavit? U nás v Česku před deseti lety, když bylo na spadnutí zřízení amer. základny s nejsilnějším bojovým superradarem na světě v Brdech, jihozápadně od Prahy, tak tehdy vznikla v české společnosti dost mohutná rezonance v čele s hnutím NE ZÁKLADNÁM. Chci neskromně říci, že jsem byl tehdy skrze internet jedním z těch, kdo veřejně bojoval proti této amer. zvůli v souladu s uvedeným hnutím. Můj podpis dodnes stojí na všech protestních dokumentech nejen uvedeného hnutí, ale také mé KSČM. Naše společné úsilí bylo korunováno jednoznačným úspěchem. Dodnes na území ČR zahr. vojska nepotkáte.

    Na Slovensku se však toto neděje, jak vidno, skoro vůbec. Ale to jsem odbočil. Takže, paní kolegyně, co si myslíte o bývalém komunistovi Robertu Ficovi, když zvedá jako suverén ruku proti Rusku, když skrze parlamentní hlasování doslova prosí Američany, aby na Slovensku zřídili svou základnu proti Rusům? Umíte si to vůbec představit, že by Putin zítra oznámil, že stěhuje rakety na Kubu nebo do Nikaraguy? Co by asi tak pan Trump a Pentagon na to odpověděli?

    Takže, kdo je vlastně větší hajzl, učitel Kotleba nebo ten exkomunista Fico? Přiznám se, že asi vím, proč se tak SMER chová. Protože jeho poslanci NEMAJÍ ANI TEN NEJMENŠÍ STRACH Z NUKLEÁRNÍHO HOLOKAUSTU, když svým hlasováním dávají Rusku na srozuměnou: „Vy, ruští Ivani, sereme na vás.“ Anebo SMER tupě věří, že Rusko se před USA posere do gatí, až to Američani z území EU odpálí? Vždyť u Bratislavy má být velitelské stanoviště NATO. A my, bývalí vojáci ČSLA víme, že v prvním sledu se rakety odpalují proti velitelským stanovištím. A pokud si pan Fico a jeho soukmenovci v parlamentu myslí, že se Rusi netrefí, tak jsou to fakt ale naprostí pitomci.

    POSTSKRIPTUM
    A ještě, paní Slavomíro. Napsala jste mi toto: „Na Kotlebu spomínať nebudem, pretože je to pravicová prokapitalistická strana“. Dobře, a co SMER? To není pravicová prokapitalistická strana? Co myslíte?

    Reply
    • 7. decembra 2018 at 20:21
     Permalink

     Ako ste napísali, pán Vašek, „není vše tak jednoznačné“.
     Budem sa opakovať, Robert Fico prevzal sprivatizovanú a rozpredanú Slovenskú republiku po niktošovi Dzurindovi, Miklošovi… a obratne ju vmanévroval do pokojnejších vôd sociálnej demokracie, krajinu zastabilizoval, to mu nemožno uprieť. Fico je pragmatik a konal tak, ako mu to dovoľovala politická situácia. Môžeme robiť len to, čo nám dovolia okolnosti, nemôžeme ísť v zime na jahody, i keď na ne máme chuť. Vážim si pána Fica ako prezieravého politika, nemal to ľahké, vážim si ho ako pracovitého človeka. A to hovorím napriek tomu, že mám ako komunistka inú predstavu o spravodlivej spoločnosti.
     SMER medzitým zmodrel, áno, máte pravdu, je to prokapitalistická strana, rozhodne to však nie je tvrdá pravica typu SAS, OĽANO, KDH a i.
     Na Vašu otázku: „…co si myslíte o bývalém komunistovi Robertu Ficovi, když zvedá jako suverén ruku proti Rusku, když skrze parlamentní hlasování doslova prosí Američany, aby na Slovensku zřídili svou základnu proti Rusům?“ No odpoviem takto: OBROVSKÉ SKLAMANIE!!!
     Čo sa týka postoja Slovákov k NATO, ostro proti vystupovali na rôznych protestoch strany KSS, Vzdor- strana práce, Front ľavicovej mládeže, ľudia okolo DAVu DVA…nech sa neurazia tí, ktorých som nespomenula, nemám až taký prehľad. Bohužiaľ, väčšina Slovákov sa správa ľahostajne, mnohí pudlikujú…Čo mám na to povedať? Som ZHNUSENÁ!

     Reply
     • 7. decembra 2018 at 22:28
      Permalink

      Paní Slavomíro, dobrý večer.

      No, co mohu říci, jediné. Váš postoj plně odpovídá i mému názoru na věc. Díky moc za upřímnou odpověď. Jste moudrá a naprosto čestná žena. Má poklona. Vašek V.

      P.S.
      Paní Slavomíro, něco Vám přesto povím pro doplnění. Jako rusista a rusofil na volné noze dost špatně nesu, když kterýkoli politik schvaluje voj. přítomnost kohokoli proti Rusku. A povím Vám proč, když už jste ke mně byla naprosto upřímná. Já považuji ruský národ za SVATÝ. Žádný jiný národ na této planetě si tento titul nezaslouží. Dobrou noc.

 • 7. decembra 2018 at 12:39
  Permalink

  P. Vašek, islamizmus je hrozbou len pre chorý kapitalistický systém. Islamizmus zodpovedá feudálnej spoločensko-ekonomickej úrovni, ale pre zdravý, optimisticky tvorivo zameraný spoločenský systém nemôže byť ohrozením. Samozrejme, tým nehovorím, že sem máme prijímať milióny migrantov, to je mimo tejto úvahy.

  Nakoniec, pozrite sa, počas socialistickej epochy aj islamské krajiny nadobúdali vzhľadom na ich ekonomickú úroveň pokrokový charakter, Vy sám ste islamskú líbyjskú džamahíriju dával za príklad.
  Aký príklad však môže dávať zahnívajúci, rozkladajúci sa post-klasický kapitalizmus, nečudo, že aj odtiaľ sa mnohí hlásia k islamu.

  Lenže, aj klasický socializmus prestal mať inšpirujúci vplyv na civilizačný pohyb. Môj záver o ukončení socialistickej epochy a potrebe zamerať sa na utváranie vyspelejšieho systému, má pôvod v teoretickom modeli, v praxi overenom, ale aj príklad vzťahu socializmu a islamizmu potvrdzuje moje závery.

  Takže my musíme pracovať na pokrokovej orientácii civilizácie a to dá základ aj riešenia problému vplyvu islamizmu.

  Reply
  • 8. decembra 2018 at 8:50
   Permalink

   S týmto, pán Antal, súhlasím:“…islamizmus je hrozbou len pre chorý kapitalistický systém…počas socialistickej epochy aj islamské krajiny nadobúdali vzhľadom na ich ekonomickú úroveň pokrokový charakter…“

   Reply
 • 8. decembra 2018 at 8:47
  Permalink

  Ešte, pán Vašek, v zmysle: žena musí mať posledné slovo.
  Pán Vašek, k Vášmu P.S.: „Já považuji ruský národ za SVATÝ.“
  Pre každého dobrého vlastenca je ten jeho národ svätý. Záleží na ľuďoch, na všetkých, aby taký bol!

  Reply
 • 8. decembra 2018 at 23:12
  Permalink

  RUSKÁ PĚVECKÁ VĚŠTKYNĚ SIBYLA NATÁLIE IONOVA ALIAS „GLUKÓZA“

  Paní Slavomíro, příjemný sobotní večer.

  Dovolte mi vyjádřit se k Vašemu: „Pre každého dobrého vlastenca je ten jeho národ svätý. Záleží na ľuďoch, na všetkých, aby taký bol!“ Zcela jistě, ovšem, máte pravdu. Ale já měl na mysli něco zcela jiného. JEDINÝ NÁROD NA SVĚTĚ DOKÁZAL ZLOMIT NĚMECKÝ FAŠISMUS, NE NACISMUS, jak je dnes v módě psát a říkat. A Vy víte, KOHO mám na mysli. Zkusme jen na chvíli si představit, jak by dnešní svět vypadal, NEBÝT NADPŘIROZENÉHO VÍTĚZSTVÍ ONOHO NÁRODA nad německým fašismem. Tak toto jsem jen chtěl. Jo, málem bych zapomněl. Nikomu to ale neříkejte, jinak budete vyřazena na periferii společnosti, protože dnes máme jiný svatý národ, národ ATLANTŮ.

  POSTSKRIPTUM
  A nyní, paní Slavomíro, zpozorněte. Něco pro Vás mám. V Rusku vystupuje mladá ruská zpěvačka Natálie Ionova s uměleckým jménem „Glukóza“. Tato zpěvačka je tak trochu ruský zázrak. Proč? Poněvadž se opakovaně vyjadřovala o nástupu fašismu k moci na Ukrajině dávno před tím, než se tak doopravdy stalo. A aby toho nebylo málo, tak zpěvačka „Glukóza“ se rozhodla tuto svou vizi vyjádřit i pěvecky veřejně před posluchači! Mnozí o ní tehdy tvrdili, že se dočista pomátla na rozumu. „Glukóza“ se tehdy dokonce vybarvila v podobě pučistického velitele v hnědých a černých barvách.

  Následující video má svůj původ v r. 2005, tedy celých 9 let (!) před fašistickým převratem na Ukrajině. Publikováno bylo 29.10.2008. Nejeden ruskojazyčný zdroj na netu se táže, jak se něco takového vůbec mohlo stát, jak to jen mohla Natálie Ionova ve svých 19 letech vědět?! Kvalita klipu je však malá, protože klip byl natočen tehdy jen amatérsky, zřejmě proto, že tehdy „Glukóza“ byla natolik neznámá, coby teprve vycházející hvězdička na ruském popovém nebi, že jí média tehdy nevěnovala žádnou pozornost. Přesto se jedná o naprosto mimořádné video. Natálie Ionova, tedy „Glukóza“, mj. zpívá: „Eins-Zwei-Drei, schiki-schiki schweine (raz-dva-tři, rychleji-rychleji svině, místo schiki patří spisovně schneller) nebo-li fašistický hnědý mor sviní na Ukrajině útočí.“

  https://www.youtube.com/watch?v=Sd3vAhUMjx8

  Když Natálie Ionova viděla, že je se svou vizí nástupu ukrajinského fašismu k moci nepochopena, DVA ROKY PŘED faš. převratem na Ukrajině, tedy na podzim 2011, se rozhodla natočit toto velkolepé vystoupení pro výstrahu ve velkém stylu ZNOVU. Text písně však zůstal věrný tomu, co „Glukóza“ zpívala o 6 dříve v r. 2005, aby všem tak bylo jasné, že to myslela vážně. Proto ruská zpěvačka „Glukóza“ vystupuje se svou skupinou v hnědém úboru.

  Reply
  • 9. decembra 2018 at 9:39
   Permalink

   Pán Vašek, nevidím v tom nič zvláštne, nevidím v tom nič nadprirodzené, je to jednoducho vnímavá žena, ktorá to vo svojom okolí asi cítila a cítila som to i ja, pritom nemám nadprirodzené schopnosti, ba čo viac v nadprirodzeno neverím. Asi pätnásť rokov po revolúcii som ako učiteľka videla, ako sa mi žiaci menia pred očami, fašizmus visel vo vzduchu, prerastal do ich myslenia, prejavoval sa v ich cítení, správaní.
   Príklady? Mala som hodinu výtvarnej výchovy v šiestom ročníku, deti v tejto triede mali moje hodiny radi, tešili sa na ne, lebo som pre nich vymýšľala zaujímavé činnosti, práve sme navrhovali obal na knihu Staroveký Egypt, každý zaujato pracoval a zrazu jeden chlapček, volal sa Jakub, mimochodom mal ma rád, mal vždy také teplé oči, keď sa na mňa pozeral, veľké hnedé teplé oči, dodnes si ich pamätám, no tak ten chlapček začal zrazu vykrikovať: „Satan odíď, satan odíď, satan odíď!“/ vedelo sa o mne totiž, že som ateistka/. Chlapčiatko odmietalo so mnou komunikovať, na hodine odmietalo pracovať..ďalší chlapček z tej istej triedy, s ktorým som si výborne rozumela, lebo to bol skvelý výtvarník, keď ma stretol na ulici, a to som už bola zo školy odídená, prešiel okolo mňa bez pozdravu a zlostne na mňa zazeral, pritom mi jeho matka povedala, že som jeho najobľúbenejšia učiteľka, hm, tak neviem…to sú len dva príklady a bolo ich veľaaaaa.
   A jeden bonbónik na záver: bola som zastupovať slovenčinu v 8. ročníku /musím dodať, že s Rómami som mala dobré vzťahy a na výtvarke mi veľmi pekne pracovali, keď som práve v tej triede, do ktorej som prišla zastupovať slovenčinu, vymyslela na výtvarke námet: zákusok- maketa z papiera, práca ich tak zaujala a inšpirovala, že doma zhotovili obrovskú papierovú trojposchodovú tortu z papiera-krása, RÓ-MO-VIA/, takže aby som sa vrátila k tomu, čo som chcela povedať, Rómovia mi dôverovali a možno preto ma na tej zástupovačke jedna Rómka uprostred hodiny prerušila a nahlas na celú triedu povedala:„Pani učiteľka, pani učiteľka tá a tá/ mladá krv/ povedala, že by Rómov postavila do radu a postrieľala!“ V triede stíchlo, ostatní žiaci klopili oči, mlčali, nikto neprotestoval, Rómovia prikyvovali. To je SILA čo? Fašizmus ako vyšitý, a to nemusím byť veštkyňa SIBYLA, aby som predpovedala nástup fašizmu k moci …

   P.S.Dám Vám jednoduchú hádanku: Odkiaľ tá nenávisť? Ja som tú hádanku už vylúštila, je naozaj veľmi veľmi jednoduchá.
   SEDÍ ŽABA NA PRAMENI!!!

   Reply
   • 9. decembra 2018 at 22:49
    Permalink

    Paní Slavomíro, příjemný nedělní večer Vám ode mne.

    Děkuji Vám za podrobnou odpověď, s Vaším výkladem souhlasím, naprosto, kromě toho úvodu, kde píšete, cituji: „Pán Vašek, nevidím v tom nič zvláštne, nevidím v tom nič nadprirodzené, je to jednoducho vnímavá žena, ktorá to vo svojom okolí asi cítila a cítila som to i ja, pritom nemám nadprirodzené schopnosti, ba čo viac v nadprirodzeno neverím.“ Konec cit.

    Víte, není to k tématu, takže se rozepisovat nebudu, snad jindy, až bude příležitost, ale můj postoj k tomuto světu je ve smyslu nadpřirozena jednoznačný, – nelze ani zdaleka veškeré dění kolem nás vysvětlit přirozeným způsobem. A nemám na mysli ono klasické, že „nadpřirozené je vše, co věda doposud naobjasnila“. Jsou totiž jevy, které nikdy objasnit nebude možné. Mám na mysli např. tzv. Heisenbergův princip neurčitosti (brali jsme to ve 4. ročníku gymplu v chemii v souvislosti se stavbou atomů), jenž dokonce matematicky na základě fyzikálních měření prokazuje, že SVĚT JE POZNATELNÝ JEN OMEZENĚ, tedy zčásti. Jinak řečeno, ne vše je poznatelné. Tvrdím tak nejen proto, že se to tu či jinde píše, nýbrž proto, že mám dokonce osobní zkušenost, která můj původně neotřesitelný ateismus zlomila opačným směrem.

    Ne však, jak byste si pomyslela, tedy směrem ke kostelům a k církvi, nikoli. O to více tak píšu, poněvadž samotní kněží jsou nezřídka nevěřící, jelikož se někteří chovají natolik nezřízeně, že to raději nebudu komentovat. Ostatně, to samé bylo možno vypozorovat i mezi komunisty, měli sice členskou legitku, byli kolikrát i ve vysoké funkci, měli na filosofických fakultách červený diplom z M-L filosofie, ale v kom. ideje beztak nevěřili, ostatně, co si budeme povídat, po převratu se to všechno ukázalo, jak se věci doopravdy mají. Příklad ideologa likvidace SSSR Alexandra Jakovleva je toho děsivým dokladem. Však znáte ten biblický výrok, že je poznáte po ovoci…

    P.S.
    Paní Slavomíro, jednoduchý příklad z praxe, že nadpřirozeno existuje. Pamatujete na hodiny SŠ matematiky o komplexních číslech? Zmiňuji to ne proto, že jsem přes 20 let doučoval děcka a mládež od 2. stupně ZŠ až po maturanty na SŠ, ale proto, že se o tomto nikde v tomto pojetí nedočtete. Tak tedy. Vzpomínáte si na tzv. imaginární jednotku „i“?

    Platí: i=√-1. Nebo-li, reálně odmocnit mínus jedničku NELZE, neboť platí, že (-1)²=1, nikoli tedy výchozí -1 pod odmocnítkem. Proto onen název ve všech učebnicích matematiky – imag. jednotka, tj. „neskutečná“ jednotka. Ostatně, imaginární jev lze volně vyložit ve smyslu jako vymyšlený, pomyslný, neskutečný či zdánlivý jev. Když uvedenou prostou rovnici ale umocníte na druhou, dostanete i²=-1, což pojednou je reálné číslo, nikoli imaginární. Rozumíte mi, co jsem chtěl říci? √-1 reálně NEEXISTUJE. Ale když reálně NEEXISTUJÍCÍ √-1 UMOCNÍME NA DRUHOU, bum bác, dostaneme pojednou reálně existující číslo -1! Chápete, oč tu jde? Má to nejen matematický, ale i filosofický dopad, protože si můžeme položit otázku, jak MŮŽE EXISTOVAT REÁLNÝ OBRAZ NEEXISTUJÍCÍHO JEVU?

    Reply
    • 9. decembra 2018 at 23:33
     Permalink

     Pán Vašek, nieee, matematiku nieeeee! Z Vášho P. S. som pochopila iba dve slová: paní Slavomíro a dosť, ešte vidím, že je tam nejaká jednotka, toto moja hlava neberie. Čo sa ale môjho ateizmu týka, ten je nezlomný, koľkí sa už pokúšali v dobrom i zlom, aj v škole, a keď pohár pretiekol, zbalila som si svoj batôžtek a odišla som do vzduchoprázdna. Nepokúšajte sa, lebo si zbalím svoj batôžtek.

     Reply
 • 9. decembra 2018 at 20:02
  Permalink

  Martin,
  Ja nikde netvrdím, že si nemožno postaviť socializmus ako program. Len strana a ľudia, ktorí si postavia takýto cieľ, by si mali byť vedomí súvislostí:

  1. Nie je možné vybudovať (efektívny, konkurencieschopný) klasický socializmus, ten nenávratne odišiel do dejín. Tak ako po r. 1928 nenávratne odišiel do dejín klasický kapitalizmus. Dnes ho nenájdeš nikde na svete, aj keď sa hovorí o kapitalizme, hoci ide o post-klasickú, silne socializovanú a dnes už aj globalizovanú podobu kapitalizmu. Podobne po r. 1998 je možné vytvoriť len post-klasickú podobu socializmu, ktorá v niektorých vlastnostiach môže byť protikladná klasickému socializmu. A post-klasická podoba socializmu nemôže (efektívne) fungovať bez preberania globálnej formy. Čína ide presne touto cestou, čo zodpovedá mojim teoretickým záverom.

  Práve na neschopnosť pochopiť tento dejinný posun doplácajú komunistické strany (a tiež sociálnodemokratické strany ako subjekt socializovaného kapitalizmu). Celosvetovo odchádzajú mimo aktívneho vplyvu. To nie je o zrade a podobných subjektívnych faktoroch, ale o dejinnom posune – od socializmu ku globálnej civilizácii a komunizmu, KS ale nie sú schopné akceptovať tento objektívny vývoj.

  2. Čo by sa dialo, keby došlo k realizácii Tvojho scenára. Deglobalizácia, colné mechanizmy, uzatváranie socializmu. Zásahy štátu, regulácia, plánovanie sú potrebné. Lokalizácia výroby nemusí odporovať globalizácii, ak ju premeníme na globálnu deľbu práce a spoluprácu.

  Uzatváranie socialistickej krajiny by bolo možné niekde v izolovanej časti sveta, ale ťažko na Slovensku. Veď by sa nutne potom uzavreli aj dopravné koridory, toky tovarov. Musel by si mobilnú komunikáciu obmedziť na Slovensko, postupne by to viedlo k zaostávaniu technologickej, infraštruktúrnej vybavenosti v tejto oblasti. Obmedziť tv vysielanie. Obmedziť internet na oblasť Slovenska, ak by to vôbec išlo, ak aj, viedlo by to postupne k zaostávaniu technologickej, infraštruktúrnej vybavenosti v tejto oblasti. Clá by zdvihli ceny tovarov. Nezapájanie do medzinárodnej deľby práce by znamenalo vyššie náklady, neschopnosť nejakého technologického pokroku, pretože dnešné zložité technológie, lieky by si Slovensko nemohlo dovoliť vyvíjať, zahraničie by ich nepredalo. Mali by sme problém nakúpiť ropu, plyn, elektrinu zo zahraničia, pretože by sme boli odstrihnutí od globálneho finančného systému Swift. Pozri sa, čo robia s Venezuelou a to má podporu Číny, Ruska, Kuby, dnes aj Turecka, Iránu.

  Ľudia by sa vzbúrili a bolo by po experimente. Tak ako vo Venezuele. Pritom sprvu boli nadšení sociálnymi programami, ktoré bolo možné financovať z ropných príjmov.

  3. Globálny socializmus – nie je globálnou civilizáciou. Socializmus je viac-menej ešte založený na národnej úrovni, prípadne na integračných zoskupeniach. Čo ešte netvorí ucelenú globálnu civilizáciu.

  A globálny socializmus môže mať tiež imperiálne črty, ako aj globálny kapitalizmus. Aj keď socialistický imperializmus je posunutý o epochu a teda oveľa humánnejší. Spomínal som už príklad kúpy medenej hory v Peru Čínou. Dedinčanov vyplatila, aby sa presťahovali, vyplatilo sa im to. USA by použili násilné metódy a dedinčanov by vyhnali.

  Martin, mňa síce môžeš vyzývať, že nemám čerpať sily na niečo vzdialené (Lukáš Perný hovoril o 100 rokoch), malinký problém je v tom, že sa nachádzame v procese prechodu ku globálnemu socializmu – ktorý realizuje Čína. A o 10 rokov bude tento proces jasne viditeľný. Čo myslíš, čo iné je koncepcia Jedného pásma, jednej cesty? Prakticky zjednocuje euroázijský región cez budovanie dopravnej infraštruktúry až do Európy. A buduje dopravné koridory aj do Afriky, v pláne je postavenie prieplavu v Strednej Amerike vedľa Panamského prieplavu. V Číne tie procesy idú rýchlo, má na to peniaze, doláre, ktoré potrebuje efektívne investovať, aby sa ich zbavila. Má na to administratívne, ekonomické, finančné páky, dve veľké globálne banky na financovanie týchto projektov, ktorých sa účastní 57 krajín. Minule som v nejakom vyjadrení čínskej hovorkyne zachytil hovoriť o krajinách účastných projektu Novej hodvábnej cesty ako súčasti tohto projektu – čo inak povedané znamená budovanie čínskeho globálneho sveta.
  Čo myslíš, prečo USA vedú s Čínou obchodnú vojnu? Pretože Čína ich postupne vytláča z Ázie, Afriky, Južnej Ameriky, Európy. A Čína má predpoklad túto vojnu vyhrať, pretože ona dnes využíva pozitívne efekty globalizácie proti Západu. A ten cúva, USA sa začínajú uzatvárať, Nemecko v posledných dňoch tiež zavrelo brány zahraničným investíciám.

  Samozrejme, chce to vidieť socializmus ako bežnú vývojovú formu, efektívnejšiu, humánnejšiu, slobodnejšiu ako kapitalizmus, ale nerobiť z neho náboženstvo, ideál spravodlivej spoločnosti, čo ľavica masovo robí – a to jej zabraňuje predložiť životaschopný, reálny program.

  4. Áno, po r. 1989 došlo k návratu starej spoločenskej formy. A KS, ľavica vychádzajú vo svojich programoch len z tohto faktora.

  Lenže vývoj zahŕňa dve zložky: (výrobno-technologický, materiálny) obsah a (spoločenskú) formu, výrobné sily a výrobné (spoločenské ) vzťahy. Výroba a technológie aj po r. 1989 pokračovali vo vývoji, len forma sa navrátila. Je to možné, obsah a forma nemusia byť v súlade, vývoj nie je fatálny, presne určený – ale vtedy systém nepracuje efektívne, nachádza sa v neustálej kríze, rozklade. Vieme masovo chrliť výrobky pre 10 -20 miliárd ľudí, len kúpyschopného obyvateľstva nie, je to problém nadvýroby, preto výrobky ležia v skladoch, a narastá tlak agresívnej reklamy. Máme čoraz dokonalejšiu televíznu techniku, infraštruktúru – ale v TV niet čo pozerať. Máme čoraz dokonalejšie poľnohospodárstvo – ale v mäsových výrobkoch niet mäsa, v čerešňovom kompóte čerešne). Keďže nezosúladené systémy, s nesúladom obsahu a formy nepracujú efektívne, v dejinách sa tento rozpor riešil sociálnymi revolúciami. Toto je podstatou zákonitého charakteru dejín, marxistického dejinného determinizmu.

  Ľavica jednoducho nemôže vo svojich programoch omieľať klasický prechod od kapitalizmu k socializmu, ak výrobné sily, výroba, technológie sa dostali na takú úroveň, že aktuálny je prechod od socializmu ku globálnej civilizácii a komunizmu. A ľud jednoducho na staré programy nereaguje.

  A nejde tu len o výrobu, technológie. Ich úroveň sa odráža do veľkej miery v tzv. občianskej spoločnosti. Táto akoby vyjadrovala práve ten vnútorný pohyb civilizácie, v nezávislosti od spoločenskej formy, teda aj kapitalizmu. Diskutovali ste s Vaškom o socialistickom človeku. Lenže on tu bol a stále tu aj zostal. Človek kapitalizmu bol napr. masovo negramotný, človek socializmu sa kvôli úrovni technológií musel masovo vzdelať, kvalifikovať. Kultivovať.
  Ono, aj tá činnosť rôznych liberálnych aktivistov, ochrancov ľudských práv, aj migrantov, ochrancov životného prostredia, je do určitej miery výrazom práve tej kultivácie človeka socializmom. Len kapitalistická forma ju deformuje, dáva tento činnosti zdeformovaný , zdegenerovaný charakter.

  A KS, ľavica by nemali tak vulgárne bojovať proti liberalizmu, globalizácii, bok po boku s Kotlebovcami, ale naopak, chopiť sa iniciatívy a dať týmto aktivitám pozitívny zmysel, na rozdiel od buržoázneho liberalizmu. Kotlebovci sú reakčná sila, ale KS chcú byť predsa avantgardou, revolučnou silou, takže vzťah k liberalizmu a globalizácii by sa mal od Kotlebovcov výrazne odlišovať. Zatiaľ nejakú veľkú odlišnosť nevidieť.

  Reply
  • 10. decembra 2018 at 10:30
   Permalink

   Pane Antal, zdravím.

   Napsal jste toto, cituji: „Ľavica jednoducho nemôže vo svojich programoch omieľať klasický prechod od kapitalizmu k socializmu, ak výrobné sily, výroba, technológie sa dostali na takú úroveň, že aktuálny je prechod od socializmu ku globálnej civilizácii a komunizmu. A ľud jednoducho na staré programy nereaguje.“ Konec cit.

   Nejprve k tomu konci. Opravdu lid na staré programy nereaguje? Pokud tohle tvrdíte, pak nevidíte, neslyšíte a nepamatujete si. Přece soukromovlastnické vztahy dnešních majitelů firem, které byly v ČSSR ve společenském vlastnictví, jsou návratem zpět před rok 1948. A jak sám vidíte, lid na to reaguje. Líbí se mu to.

   Nevzpomínáte si na hesla pravice před 30 lety? Ne? Obzvláště v Rusku to za Jelcina mleli v TV pořád dokolečka dokola, a sice, že soukromý vlastník je nejefektivnější výrobce. A dnes to vidí Rusové naprosto v plné nahotě, nakolik je sokromník „efektivní“ ve srovnání se socialismem. Celá průmyslová a zemědělská základna SSSR je dnes v troskách, takže v Rusku se v zásadě nevyrábí nic, všechno se dováží za dolary utržené za rozprodej surovinového národního bohatství Sibiře, které doslova teče po miliardách tun do Číny, USA či EU.

   Ačkoli, pane Antal, Vy slovo národní jaksi v lásce nemáte, čili Vám tento vývoj v Rusku patrně vyhovuje, to je přece ten Váš milovaný globalismus, že jo. V posledních dnech doslova celé Rusko bouří, když předevčírem jeden z největších ruských ekonomických gangsterů, dolarový miliardář a gener. ředitel fy ROSNANO Anatolij Čubajs, prohlásil na adresu ruského národa toto, cituji:

   „Ruská společnost je hluboce infantilní a za 25 let se dokonce ani neobtěžovala vyslovit poděkování businessu za to, co business ve státě učinil. Ruský business zemi vyladil a obnovil beznadějně zkrachovalé sovětské podniky, vrátil mzdu lidem, naplnil rozpočet penězi a vytvořil zdroj pro to, aby ruská inteligence obdržela prostředky pro podporu kultury, vědy a vzdělání.“ Konec cit.

   ZDROJ
   Čubajs obvinil Rusy z nevděčnosti k oligarchům:
   https://lenta.ru/news/2018/12/08/chubays/

   Pane Antal, psal jste v zásadě to samé, tedy slova z Vašeho posledního příspěvku, 17.11. zde:
   https://davdva.sk/lubos-blaha-globalizacia-nie-je-akademicka-tema/#comment-5030

   Já Vám tehdy na Vaše slova napsal toto:

   Čína s najmodernejším spoločenským systémom začína preberať vodcovstvo globalizácie, alebo skôr to zatiaľ vypadá na globalizovaný socializmus. ►Pane Antal, zde se názorově lišíme. Vysvětlím stručně proč. Připusťme jen na chvíli, že máte zcela pravdu. Pak ale se ptám, jak se mám postavit k zničujícímu faktu, že zásluhou čínského „globalizovaného socialismu“, jak píšete, celá řada našich nár. fabrik s výrobou textilu a obuvi dostala doslova na frak? A to jen proto, že levná prac. síla v ČLR znemožňuje prodej českých a slovenských podniků, které kdysi byly naší národní pýchou? OP Prostějov, KRAS Brno či Odevné závody Trenčín jsou toho děsivým dokladem. (

   Pane Antal, Vy jste tehdy má slova o zničeném národním text. průmyslu ponechal bez povšimnutí, protože Vám to vyhovuje, tedy takový stav, že budeme nesvéprávný národ v sypaném stavu, asi jako šroubky a matice v bednách na dílně někde v montovně pro globální společnost.

   Pane Antal, promiňte, ale to je počátek našeho konce, protože tohle je ve své podstatě ekonomický fašismus, doslova globální koncentrační tábor, ve kterém naše národy ztratí i to poslední, co mu ještě zbylo – svůj jazyk a kulturu.

   Reply
   • 10. decembra 2018 at 11:18
    Permalink

    Pán Vašek,

    nedá sa povedať, žeby ľud reagoval na kapitalistické heslá. Skôr volí vždy niečo nové, hľadá nový program. Aj v ČR nevolil ani tradičnú pravicu, ale ani tradičnú ľavicu. A ako ste si mohli všimnúť v komentároch, aj tu niektorí volia KSS, Vzdor, aj keď im všeličo vyčítajú, ale jednoducho časť revolučnej ľavice nemá koho voliť, tak volí klasické KS.

    To je Vaša klasická domnienka, že nemám rád slovo národné. Naopak. Proti zachovaniu národnej osobitosti stojí globálny kapitalizmus (imperializmus), ten potrebuje všetko zrovnať do jednej podoby, ale nie globalizácia – nemôžem za to, že Vy tieto pojmy stotožňujete. Globálna deľba práce práve predpokladá národnú osobitosť, nemôžu všetci vyrábať to isté, ale podeliť si efektívne produkciu podľa toho, ktorej národnej osobitosti čo viac vyhovuje. Nakoniec, v RVHP tento proces začal, len nebol dokončený.
    Práve uchopením procesu globalizácie do svojich rúk by sme mali zachovať aj národné osobitosti.
    A v globálnej civilizácii národné ekonomiky budú stále existovať, mať svoje riadenie, národný rozpočet. Prípadne aj menu, ktorá ale bude platiť len v rámci národného územia, podobne ako dnes majú Košice svoj košický dukát. Podobne ako dnes fungujú osobitné ekonomiky regiónov, obcí.
    Ak je dnes problém so štátnym rozpočtom Talianska, nesúhlasí s ním EÚ, je to nedotiahnutie procesu integrácie. Taliansky národný rozpočet má byt vnútornou vecou Talianska, ale nemá od neho závisieť osud eura. Treba oddeliť od seba národný, európsky a globálny rozpočet, aby za každú úroveň zodpovedala správa danej úrovne a nemiešali sa.

    Mám dávnejšie spracovanú tému Prínos Slovákov do svetového bohatstva, len mi to treba dotiahnuť. Takže ja si vážim slovenskú národnú kultúru, osobitosti. Len nemôžem mať klapky na očiach a nevidieť objektívny vývoj a snažiť sa zaradiť národné do tohto globálneho vývoja.
    Naopak, Vy prenechávaním globálnej tendencie kapitalizmu podporujete ničenie národných kultúr. Alebo chcete povedať, že to kotlebovské odmietanie globalizácie nejako prispieva k uchovaniu národnej ekonomiky a kultúry?

    Reply
    • 10. decembra 2018 at 11:59
     Permalink

     Pane Antal, a opět jste ponechal bez povšimnutí, již podruhé, mou zmínku o zničeném velkolepém text. a oděvním průmyslu Československa – mj. zásluhou čínské levné otrocké prac. síly. Já jen, že jste napsal cosi o klapkách na očích… (

     P.S.
     Alebo chcete povedať, že to kotlebovské odmietanie globalizácie nejako prispieva k uchovaniu národnej ekonomiky a kultúry? ►Ano, přesně to jsem chtěl říci. Antiglobalismus, jak to ve své stejnojmenné knize píše Dr. Blaha, je jediný směr, který nás může zachránit, jinak je s námi všemi konec. Antiglobalismus, to jsou Odevné závody Trenčín, Kras Brno, globalismus, to jsou gatě plné chemie z Číny, to jsou Češi a Slováci v podobě šroubků a matic v bednách na dílně, kde si je rozebere globální Čína, USA a Brusel.

     Reply
     • 10. decembra 2018 at 14:17
      Permalink

      Pán Vašek, lenže to nezničila globálna deľba práce, ale pád socializmu v Československu a blbosť československých politických a ekonomických predstaviteľov, ktorí dovolili zavádzať voľný, neregulovaný trh, hoci ten nikde v západnej Európe už neexistoval. Ale tak to vyhovovalo západnému kapitalizmu v snahe ovládnuť náš trh, tak do verejnej diskusie vnášali potrebu zavádzania voľného trhu. A mnoho bežných ľudí to presadzovalo tiež, pracoval som vtedy ako kníhkupec, stretal som mnoho hlupákov, ktorí vykrikovali, že dnes musí byť všetko voľné, neregulované, každý si môže robiť čo chce, pretože máme slobodu.
      Takže neobviňujme z toho Čínu, ale našu hlúposť.
      A socialistická Čína zničila len kapitalistický odevný priemysel, aj keď v Československu, tak čo sa rozčuľujete:-).

 • 10. decembra 2018 at 13:44
  Permalink

  VŠEM STOUPENCŮM GLOBALISMU:

  Reply
 • 10. decembra 2018 at 23:05
  Permalink

  Milan

  1. Ty si myslíš, že od súčasného kapitalizmu by sme na Slovensku prešli hneď ku globálnemu socializmu ? Čo ak by slovenskí komunisti získali moc, no vo svete by zúril náš starý dobrý globálny kapitalihnus ? Čo potom – nebolo by jediným ( dočasným ) riešením lokálny socializmus, prípadne spolupráca so priatelenými a priateľskými krajinami ? No a samozrejme v ovzduší otvorenej vojny svetového kapitalizmu a domácej kapitalistickej opozície. Tam by išlo o to kto z koho ?

  Ak si to nemyslíš, potom potvrdzuješ, že skrátka slovenskí komunisti sa nemajú o nič prakticky pokúšať, prípadne len rozvíjať „Tvoje“ myšlienky globálneho socializmu, a čakať na to, keď socializmus vypukne v relevantnejšej krajine ? Či ako ?
  Takže čo by mali slovenské komunistické strany robiť, čo by mali mať v programe ?

  Stále nerozumiem a ani si neviem predstaviť, že len vďaka veľkému vedecko-technickému pokroku, má spoločnosť ( zriadenie ) preskočiť jeden, či niekoľko spoločenských stupňov a vhupnúť do globálneho socializmu. A ešte „s tímhle materiálem“ – nepreceňuješ tak náhodou ľudí, že jasne vnímajú technický pokrok, a len čakajú, kto im ponúkne zodpovedajúcu spoločenskú formu k tomuto pokroku ?

  2. O socialistickom Slovensku nerozmýšľam ako o Albánsku. To uzavretie myslím do takej miera, aká by bola potrebná – príklad štát by sa rozhodol obnoviť textilnú a obuvnícku výrobu po jednom veľkom závode, s výrobou určenou na domáci trh. Bola by potrebná ochrana domáceho výrobcu, preto by sa zaviedli clá na obdobný textil a obuv tak, aby sa mierne znevýhodnili cudzie výrobky. To isté platí aj o iných odvetviach, určených ako strategické – napr. výroba traktorov, prioritne pre štátne poľnohospodárstvo. Ale osobné autá by sme si vyrobiť nevedeli, takže na tie by žiadne clá nepadali. Takto by sme obchodovali zo spriatelenými krajinami, pričom predpokladám vzájomné pochopenie pre colnú politiku, na ochranu domácich výrobcov.
  Ide o to, či by na to pristúpili kapitalistické štáty – ja myslím že nie, a snažili by sa rôznymi priekmi o likvidáciu socializmu. Takže ide o to, či by sme boli schopní prežiť v spoločensko-obchodnej vojne, v ktorej by sme ťahali za výrazne kratší koniec.

  Nerozumiem prečo hovoríš o nejakom uzatváraní dopravných ciest, alebo infosietí. Veď to fungovalo aj za socializmu – kamióny prechádzali našim územím. Ešte raz – keď hovorím o uzavieraní sa, nemyslím tým Albánsko. Podstatou politiky by bola zamestnanosť a od toho by sa odvíjala hospodárska politika – čo by sme si vedeli efektívne vyrobiť to by sme si chránili, čo nie, to by sme dovážali. Vôbec nevylučujem medzinárodnú spoluprácu a nič také v programoch komunistických strán ani nie je.

  Okrajovo spomínaš rast, no ja si myslím, že ľudstvo by malo presmerovať svoje snahy k udržateľnosti a UDRŽIAVANIU !!!

  Už minule som sa Ťa pýtal, ako si ten globálny „čínsky“ socializmus predstavuješ ? Že k nám budú čínske vlaky v prúde deň-noc lifrovať milióny ton tovaru a naši ľudia budú bez roboty okopávať v záhradke zemiaky, len preto, že je to „efektívnejšie“. A nakoniec sa staneme čínskou provinciou kde Peking bude určovať že na Spiši sa budú pestovať červené a na Považí žlté švábky ?

  Strašne Ti vadí, že komunisti sú proti globalizácii a prípadne aj liberalizmu, lebo podľa Teba znehodnocujú dobrú myšlienku globalizácie. Ja to tak nevnímam – aj keď hovoria o globalizácii, ja to chápem ako by hovorili o kapitalizme. To neznamená, že ak sa odstráni súčasný globálny kapitalizmus, niekedy v budúcnosti by nemohol byť globálny socializmus, hlavne ak prinesie zvýšenie životnej úrovne VŠETKÝCH a hlavne najchudobnejších ľudí – potom bude mať globálny socializmus prirodzenú podporu ľudí. Dovtedy Milan, si aj ja myslím že preskakuješ schody – čas ešte nenastal.

  Ja som priaznivcom postupného vývoja, hlavne preto že mi je zrozumiteľný. Ty si asi vieš predstaviť „veľký skok“ z globálneho kapitalizmu do globálneho socializmu – ja nie. Vieš že skôr predpokladám ten pracný znovuprechod do roku 1948 a postupne k roku 1988, keď sa Antalovia budú v pravom čase zamýšľať nad tým že : techniku máme, no starý systém nám prestáva fungovať – tak čo ďalej ?

  =================
  Teraz som si všimol Vašu prekáračku z Vaškom o textilnom priemysle – môj postreh je taký, že ku jeho zničeniu prispela celková devastácia hospodárstva spoločnosti. Veď si pamätáte 90 roky, keď ľudia hromadne prichádzali o prácu , bola 25 % nezamestnanosť, s ktorou sa v socializme v živote nestretli, nevedeli čo bude zajtra, čo dajú do úst, nie že čo na seba – no a do tejto kapitalistickej devastácie prišli usilovní, húževnatí a odolní rákosníci na tržnice po celej republike a zaplavili nás svojimi handrami za pätinovú cenu oproti čs. Ako to mohlo dopadnúť ?

  Reply
  • 11. decembra 2018 at 18:51
   Permalink

   Milan,

   vieš čo – bolo by zrozumiteľnejšie, keby si svoje úvahy spísal ako program socialistickej a komunistickej strany, ktoré kritizuješ, že s touto témou nepracujú. Tak urob teda ty to, čo oni podľa teba nerobia.

   Skús svoje úvahy spísať tak, čo ti v programoch a politikách týchto strán chýba a ako by mali reagovať na súčasný vedeckotechnický pokrok.

   Maj však na pamäti, že program píšeš pre „tu a teraz“ , teda pre súčasné socialistické strany a súčasného slovenského voliča – pre Slovensko 2018.

   Toto bude možno lepšie na porozumenie toho čo hovoríš a na prípadnú cielenejšiu kritiku.

   Reply

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *