Symbolická spomienka na 120-ročnice zabudnutých davistov Poničana, Urxa a Križku

Zdieľaj článok:
Prepošlite článok emailom

Vážení priaznivci DAV-u DVA

Väčšina našich čitateľov má silné sociálne cítenie a hlási sa k zdravému vlastenectvu. Čakajú nás zásadné politické udalosti - referendum o predčasných voľbách a následne zásadný boj o ďalších charakter našej spoločnosti.

V DAV-e DVA stojíme na Vašej strane. Pre pravidelných prispievateľov okrem iného pripravujeme aj špeciálne benefity: vypnutie reklamy, výrazné zľavy v e-shope INLIBRI, podielovú knihu a iné... Vernostný program zverejníme v apríli.

Ak chceme naďalej rásť, nebude to možné bez vybudovania silnej podpornej komunity. Staňte sa jej členom, pomôžte nám v tomto úsilí tým, že budete pravidelne finančne podporovať DAV DVA.

Podporte nás pravidelnou sumou, 4, 6, alebo 10 a viac eur mesačne..
Číslo účtu: IBAN: SK72 8330 0000 0028 0108 6712


BRATISLAVA, 18. máj 2023 — Ex-členovia DAV DVA, dnes predseda Spoločnosti Ladislava Novomeského a tajomník Ladislava Novomeského zorganizovali symbolické podujatie na počesť troch zabudnutých davistov.

Organizátor podujatia na sociálnych sieťach napísal: „Nepredpokladal som, že na toto podujatie prídu desiatky ľudí. Jedného zabili nacisti v Mauthausene a bol to človek, ktorý bol extrémne inteligentný, filozoficky, literárne a kulturologicky zdatný, možno však až extrémne angažovaný. Druhý bol poet, ktorý to čo cítil, expresionisticky narval do slov tak, že vami až zatrasie. Ten tretí sa zase venoval divadlu a urobil všetko preto, aby Slováci prijali moderné divadlo. Nikto ich už dnes nepozná a my sme si ich pripomenuli v takejto minimalistickej, zato významnej zostave a v podnetnej diskusii. Podujatia sa zúčastnil tajomník MIROSLAVA VÁLKA, milovník umenia Dr. Ladislav Skrak. Ďalej dcéra unikátneho prozaika IVANA HORVÁTHA, slovenského Fitzgeralda, ktorého žiaľ dnes už taktiež málokto pozná, no jeho tvorba má celosvetové rozmery. Vedľa nej futurológ doc. Hohoš, ďalej Marián Klenko, sociálny kritik doby súčasného, teda neskorého kapitalizmu (autor knihy Politika bez moci), aktivista Ing. František Kasanický.“

O osobnostiach vyšli články na stránkach Nového SLOVA:

Obmedzenie slobody slova – dôkaz neschopnosti panujúceho režimu

Eduard Urx: Presvedčený o nevyhnutnosti zmeniť svet

Davistický „básnik proletárov”, ktorý vniesol erotiku do slovenskej ľúbostnej poézie

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne


Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *