Výzva na zapojenie sa do petície – Skôr do dôchodku!

Zdieľaj článok:
Prepošlite článok emailom

Iniciatíva DAV DVA vyzýva svojích čitateľov, sympatizantov a spolupracovníkov o zapojenie sa do petície Skôr do dôchodku, ktorú organizuje OZ KOVO.

Cieľom tejto petície je zmena dnešného dôchodkového systému, a to hlavne snaha zastaviť predlžovanie veku odchodu do dôchodku a vytvorenie možnosti pre skorší odchod do dôchodku bez krátenie výšky dôchodku.

OZ KOVO navrhuje, aby:

1. bola zákonom stanovená  maximálna hranica veku pre odchod  do starobného dôchodku na 64 rokov,

2. boli zákonom definované podmienky, za ktorých zamestnanec môže odísť do tzv. preddôchodku  po dovŕšení min. 59 roku za predpokladu splnenia zákonom stanovených podmienok   napr. práca v 3. a 4. skupine rizika,  práca na nočné zmeny, atď. bez  zníženia  výšky dôchodku.

Na tomto linku nájdete petičný hárok, ktorý môžete podpísať a ak máte záujem aj dať podpísať ľuďom vo svojom okolí: Vzor_peticie . Hárok môžete poslať na ktorúkoľvek adresu pracoviska OZ KOVO, alebo na našu adresu: DAV DVA, O.Z., Na hore 3, 04022 Košice; a my ju tam odnesieme.

Petíciu môžete podpísať aj elektronicky,  najdete ju na https://www.peticie.com/skor_do_dochodku.

Petíciu môžete zdieľať, šíriť, preposielať odkaz…

ALE POZOR! Petíciu môžete podpísať len raz- či už elektronicky alebo osobne! Ďakujeme…

Iniciatíva DAV DVA

Obrázok: Zdroj OZ KOVO, http://www.ozkovo.sk/

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne


5 thoughts on “Výzva na zapojenie sa do petície – Skôr do dôchodku!

 • 18. októbra 2017 at 12:34
  Permalink

  Odchod do dôchodku:
  Pre porovnanie: socializmus: zaslúžený odpočinok
  kapitalizmus: odpočívaj v pokoji /R.I.P./
  Biológovia zistili, že v obrovských kolóniách niektorých druhov mravcov staré jedince dožívajú bez ťažkej práce. Berme si príklad z mravcov, my, „koruna tvorstva“!

  Reply
 • Pingback: Rozhovor s odborárom Jánom Šlaukom - členom predsedníctva Rady OZ KOVO - DAV DVA - kultúrno-politický magazín

 • 17. októbra 2018 at 19:05
  Permalink

  Naozaj sa nepripojím a asi ani ľudia zo Spolku národohospodárov Slovenska k tejto petícii, pretože ak by mala mať úderný petičný a zákonodarný zmysel, malo by to byť o veku odchodu do dôchodku u žien 55 rokov (ak sú matky) a u mužov 60 rokov. A hlavne – nesmie to byť ústavný zákon, to Vám už pod iným článkom objasnil právnik Imrich Juhár ( ústava má mať principiálne právo, nie definitívne určené čislovky) – dnes som volal na KOZ videprezidentku Uhlerovú – nemá záujem sa stretnúť, pretože je „busy“ a drží líniu Smeru Sociálnej demokracie, že bude ústavný zákon odchodu v 64 rokoch.
  Zhodou okolností názor na odchod do dôchodku ak je odborne-ekonomický, majú rovnaký ako NBS, tak i my ako aj pravicové „think-tanky“ – a to, že stanovenie veku odchodu do dôchodku nie je systémové riešenie ani hospodárstva, ani občanov: ak poškodí čo i len 10 tisíc čakateľov na dôchodov, ktorým taký zákon zabráni odísť do dôchodku vo veku 62+202 dní (ako mal platiť od 31.10.2018), tak poškodí množstvo ľudí a vytvorí im ďalšie dvojročné trápenie kým nedosiahnu 64 rokov. Ale ani takýto zákon nezaručuje, že si ľudia do 64 roku aktívneho pracovného života nájdu prácu alebo že sa udržia v zamestnaní pri otváraní hraníc cudzej pracovnej sile. TEN ZÁKON NIE JE ANI O SOLIDARITE, ANI O SOCIÁLNEJ ISTOTE – on je predovšetkým kalkulom pre oddialenie vyplácania dôchodkov v rokoch 2019,2020,2021 aby štátny rozpočet vyzeral solídne. A petícia sa tak stáva iba manipulatívnym argumentom v rukách vlády….
  A tak – nepodpisujeme.
  Predseda Spolku národohospodárov Slovenska

  Reply
  • 29. marca 2019 at 15:37
   Permalink

   Nie som si istý, či tá petícia nie je už pasé, keď tento týždeň schválila NR strop v ústave. Petícia nežiada nič, čo by bolo nad rámec novely ústavy.
   Inak, hoci nie som právnik, si myslím to isté, ako pán Imrich Juhár. Ústava je meta-zákon a definuje celkové právne prostredie, princípy a politický systém. Presné číslovky, ani presné časové lehoty, tam nemajú čo robiť. Som aj proti tomu, aby tam bol presný počet poslancov v NR. Dokonca mi prekáža, že tam je doslovné znenie sľubu poslanca.
   V ústave by tiež nemali byť vôbec žiadne ustanovenia, ktoré sú len deklaratívne a nemajú žiadne jednoznačné právne dôsledky. Napríklad o tom, že hospodárstvo Slovenskej republiky sa zakladá na princípoch sociálne a ekologicky orientovanej trhovej ekonomiky.

   Reply
 • Pingback: DAV DVA spolu s odbormi prispel k boju za sociálne práva: NRSR schválila ústavné zastropovanie odchodu veku do dôchodku! - DAV DVA - kultúrno-politický magazín

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *