DAV DVA spolu s odbormi prispel k boju za sociálne práva: NRSR schválila ústavné zastropovanie odchodu veku do dôchodku!

Zdieľaj článok:
Prepošlite článok emailom

Vážení priaznivci DAV-u DVA

Väčšina našich čitateľov má silné sociálne cítenie a hlási sa k zdravému vlastenectvu. Čakajú nás zásadné politické udalosti - referendum o predčasných voľbách a následne zásadný boj o ďalších charakter našej spoločnosti.

V DAV-e DVA stojíme na Vašej strane. Pre pravidelných prispievateľov okrem iného pripravujeme aj špeciálne benefity: vypnutie reklamy, výrazné zľavy v e-shope INLIBRI, podielovú knihu a iné... Vernostný program zverejníme v apríli.

Ak chceme naďalej rásť, nebude to možné bez vybudovania silnej podpornej komunity. Staňte sa jej členom, pomôžte nám v tomto úsilí tým, že budete pravidelne finančne podporovať DAV DVA.

Podporte nás pravidelnou sumou, 4, 6, alebo 10 a viac eur mesačne..
Číslo účtu: IBAN: SK72 8330 0000 0028 0108 6712


Prvý významnejší úspech našich aktivít je tu. Už 18. októbra 2017 bola na stránkach DAV DVA v spolupráci s Jánom Šlaukom a OZ KOVO zverejnená výzva zapojenia sa do petície za zastropovanie odchodu veku do dôchodku. Išlo o prvú významnú spoluprácu odborov a o. z. DAV DVA, ktorá dopadla úspešným záverom: schválením návrhu v NRSR.

DAV DVA prispeli mediálne, aj podpismi za referendum

Dnes je 29. marec 2019. NRSR schválila 91 hlasmi návrh ústavného zákona z dielne koaličného Smeru-SD. Hlavnou úlohou zbierania podpisov za vypísanie referenda za účelom zastropovania odchodu veku do dôchodku bolo šírenie osvety a informovanosť spoločnosti. Ešte minulý týždeň sa v rámci diskusie v Bardejove pýtal Lukáš Perný Ľuboša Blahu v akom stave je proces schvaľovania ústavného zákona za zakotvenie odchodu veku do dôchodku. Ľuboš Blaha vtedy odpovedal, že koalícia vyjednáva z opozíciou. Dnes je tento návrh schválený. Členovia a spolupracovníci DAV DVA tento krok podporili nielen zbieraním podpisov, ale aj mediálnou podporou tohto návrhu a šírením osvety. OZ KOVO vyzbieralo vyše dvesto tisíc podpisov, stovky z nich boli od členov a spolupracovníkov o.z. DAV DVA a dobrovoľníkov. Mimoriadne aktívnymi boli v uliciach Prešova Michal Mamrilla, v Komjaticiach, Bratislave a Prešove Lukáš Perný, v Chtelnici Soňa Valovičová . Aj touto aktivitou komunita nových davistov prispela k šíreniu osvety o potrebe sociálnych práv. DAV DVA spolu so všetkými aktivistami OZ KOVO tak vyvinuli spoločenský tlak aj na opozičných politikov, ktorí tento zákon napokon schválili. Niekoľkokrát odložené hlasovanie teda nakoniec dopadlo úspešne a referendum nebude nutné. Ústavný zákon má nadobudnúť účinnosť od 1. júla tohto roka.

POZRI AJ: Referendum za zastropovanie odchodu do dôchodku OZ KOVO: 227 tisíc podpisov, stovky pridali aj aktivisti z DAV DVA

Kto hlasoval za

Nechceli sme, aby ľudia zomierali pri strojoch... Dnešné hlasovanie je ďalším dôkazom toho, že pokiaľ sa kvalitne pripraví návrh zákona, pokiaľ je tu politická trpezlivosť a snaha rokovať, tak sme schopní dosahovať ústavnú väčšinu v témach, ktoré sú pre krajinu dôležité..Je to obrovský sociálny pokrok… je to veľká spolupráca Smeru-SD, odborov a všetkých poslancov, ktorí zmenu schválili.“

Robert Fico

Za prijatie hlasovali poslanci SMER-SD, SNS, SME RODINA ba dokonca i ĽSNS a nezaradení poslanci. Proti prijatiu novely ústavného zákona bol celý klub OĽaNO aj SaS, čím ukázali svoje antisociálny charakter. Napokon, niet sa čomu diviť. SaS sú kultúrni, aj ekonomickí neoliberáli. OĽANO sa hlási kultúrne ku konzervativizmu, no ekonomicky ide taktiež o neoliberálov.

Ideál verzus realita neskorého kapitalizmu

Kritici vravia: toho sa ani nedožijem. Realita hovorí, že v prípade, že by toto zastropovanie neprešlo, vek do dôchodku by sa zvyšoval. Zastropovať sa podarilo iba realistický návrh na 64 rokov, aj keď by bolo z hľadiska sociálneho pokroku žiadúce stiahnuť túto hranicu oveľa nižšie. Za socializmu muži odchádzali do dôchodku vo veku 60 rokov a ženy v 55 (resp. podľa počtu narodených detí aj skôr). Všetci socialisti si určite želajú tento ideál, ale realita je taká, že žijeme v neskorom neoliberálnom kapitalizme, pravicové vlády rozpredali všetky naše strategické podniky, prijali sme koloniálny štandard vstúpením do voľno-trhovej ekonomiky a kompetencie vlád, aj tých najsociálnejších, sú mimoriadne okresané.

Zastavili sme hnusný automat, ktorý by dospel do štádia, že by ľudia išli v sedemdesiatke… je to lepšie ako nič. Ľudia majú istotu, že to bude niekde zastavené.

Boris Kollár

Boj za sociálne práva pokračuje…

Robert Fico pripomenul, že sme do Ústavy zakotvili aj minimálnu mzdu, čo taktiež určitým spôsobom obmedzuje svojvôlu neoliberálnej ideológie.

„Každý zamestnanec má právo, aby jeho odmena za vykonanú prácu nebola nižšia ako minimálna mzda.“

Ak sa stane, že po roku 2034 bude mať krajina väčšie výdavky, tak sa investujú peniaze, ktoré sú určené napr. na zbrojenie, pripomenul Robert Fico.

Neoliberáli sa opät vyfarbili

Podstatné však je pripomenúť, že neoliberáli, neokonzervatívci, progresívci a buržoázne strany sa postavili proti zastropovaniu, teda proti garancii tohto sociálneho práva. Vyjadrila sa k tomu aj naša spolupracovníčka Lucia Burdová.

Iba sociálny netvor by sa postavil proti takej istote ako je dôchodok pre starých a bezvládnych ľudí. A SAS a OĽANO sa práve proti zastropovaniu postavili. Proti návrhu sa postavila aj väčšina buržoáznej strany Most-Híd, s výnimkou troch poslancov, ktorým preto patrí obdiv. Aj pri zbieraní podpisov sa našli takí, ktorí vraveli, že sa ich to netýka či dokonca prehlasovali, že sú dokonca proti tomu, aby štát doplácal na dôchodcov.

Taktiež medzi argumentami zaznelo, že na to štát vraj nebude mať. A vari nie je hlavnou úlohou štátu postarať sa o blaho svojich občanov?

Ešte ani zákon nie je platný a už sa ozývajú médiá, ktoré sa snažia tento boj za sociálne právo, ktoré spadá pod kritérium ľudskej dôstojnosti a ktoré je v súlade s Všeobecnou deklaráciou ľudských práv, spochybniť, zrelativizovať či zdiskreditovať. To krásne ilustruje koho záujmy korporátne médiá zastupujú… Zastupujú tých, ktorí sú zrejme ľahostajní aj voči tomu, že by sme išli do dôchodku v sedemdesiatke.

„Je rozdiel, keď pôjde do dôchodku človek, ktorý je ešte v lepšom zdraví, ako človek, ktorý je zničený.“

Eva Antošová (SNS)

DAV DVA napĺňa ideál svojich stanov

V stanovách o. z. DAV DVA je uvedené:

„Členovia o. z. DAV DVA jasne deklarujú, že svojou aktivitou bojujú za naplnenie občianskych, ľudských, sociálnych a ekonomických práv tak, ako ich deklaruje Všeobecná deklarácia ľudských práv, ktorú vyhlásilo Valné zhromaždenie OSN dňa 10.12.1948, ako rezolúciu 217 A (III).“

stanovy o. z. DAV DVA, čl. 3

A práve v tomto duchu plánuje o. z. DAV DVA pokračovať vo svojich aktivitách v prospech pracujúcich ľudí. Prázdne revolučné heslá nič neriešia. Do boja za sociálne práva sa treba aktívne zapojiť, hoc i v systéme, v ktorom žijeme a ktorý hodnotovo odmietame.

Boj pokračuje!

Aktivity DAV DVA sa stávajú skutkami. A to je iba začiatok, k našim ďalším aktivitám patrí: iniciovanie podpory družstevníctva, podpora bytovej politiky štátu, bezplatného zdravotníctva, potravinovej a energetickej sebestačnosti, boj proti svojvôli verejno-právnej televízie v šírení neoliberálnej ideológie, boj za lepšie životné prostredie, boj za navrátenie strategických podnikov do rúk štátu, podporu odborov v boji za vyššie mzdy a taktiež boj za suverenitu a podpora mierových aktivít.

Bojujeme ďalej priatelia!

Odoberajte prehľadný sumár článkov – 1x týždenne



Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne


2 thoughts on “DAV DVA spolu s odbormi prispel k boju za sociálne práva: NRSR schválila ústavné zastropovanie odchodu veku do dôchodku!

  • 29. marca 2019 at 19:45
    Permalink

    Nuž, kritici majú pravdu v tom, že pre kapitalizmus bude toto zastropovanie problémom. Z logiky kapitalizmu a jeho ohraničení bolo nutné, aby sa so zvyšovaním priemernej dĺžky života predlžoval aj vek odchodu do dôchodku. V kapitalizme skutočne hrozí, že dôchodkový systém to nezvládne a dôchodky klesnú.

    Klasický, teda pravý kapitalizmus zanikol, post-klasický kapitalizmus je už vedľajšou vývojovou vetvou, a môže ekonomicky rásť len natoľko, nakoľko sa prispôsobuje reformami hlavnej línii, teda socializmu, globalizácii a dnes už aj komunizmu. Teda môže ekonomicky rásť len minimálne, na rozdiel od socialistickej, dnes už aj globalizovanej Číny.

    Z čoho teda uspokojiť protikladné požiadavky – čoraz väčšiu nenažranosť bohatej vrstvy, ktorá prerozdeľovacie procesy riadi vo svoj prospech a okráda masy ľudí čoraz viac – a na druhej strane oprávnené požiadavky pracujúcich neotročiť do konca svojho života, ale užiť si aj dôchodok.,Čím sa však prerozdeľovacie procesy aspoň trochu nachýlia v ich prospech, o to menej však pôjde bohatej vrstve. Preto taký krik liberálno-kapitalistickej SaS a OĽaNO.

    Tento rozpor a zníženie veku odchodu do dôchodku aspoň na 55 rokov môže riešiť už len komunizmus. Tým, že ako nový systém utvorí priestor pre efektívnejší sociálno-ekonomický systém, pre ekonomický rast a bude z čoho aj rozdeľovať.

    Dnešný systém má síce k dispozícii mohutnú (už komunistickú) výrobno-technologickú základňu, ale stará kapitalistická spoločenská forma ho nedokáže efektívne využiť v prospech ľudí. Je to logické, stará forma dokáže využiť len takú kvantitu produkcie, ktorá zodpovedá tejto forme (princíp súladu formy a obsahu, alebo kvality a kvantity), nadprodukcia sa stratí, vyparí. Do vodíkovej väzby darmo natlačíte 10 protónov a elektrónov, ona ich nedokáže viazať, udržať, spotrebovať, vyžiaria sa. A kapitalistická forma takisto nedokáže viazať to, čo dokážu vyprodukovať súčasné výrobno-technologické kapacity. Preto tento systém a čoraz väčšia nenažranosť úzkej vrstvy ľudí vyžaduje, aby masy ľudí na seba zarábali do konca svojho života a nemali nárok na dôchodok.
    Takto je to dobre, zvýši sa tlak na systém a ukáže sa jeho nemohúcnosť riešiť základné problémy spoločnosti, potreba utvorenia modernejšieho a efektívnejšieho spoločenského systému.

    Reply
  • 29. marca 2019 at 20:04
    Permalink

    Skrátka, môžu vyrábať umelých, falošných prezidentov do alejuja a tešiť sa, ako odrbali ľudí, ale tým odrbávajú hlavne seba. Pretože sa tým odstrihávajú od objektívnych poznatkov o pohybe civilizácie, ak ešte vôbec tušia, čo to znamená.
    A čím viac budú vyrábať falošných politikov, manažérov, inžinierov, vedcov, tým menej budú schopní reálne zasahovať do vývoja. USA napr. strácajú schopnosť stavať atómové elektrárne (nemajú na to už odborníkov), lietať do vesmíru (nemajú na to lode, motory, odborníkov), objavujú sa problémy v leteckom priemysle (pády Boeingov), strácajú pozície v digitálnom priemysle oproti Číne.

    Pomaly všetko budú riešiť len silovo, vojensky, sankciami, vyhrážaním, ale nie pozíciou prirodzeného lídra.

    Reply

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *