Minúta po minúte, atentát na Roberta Fica: Robert Fico prehovoril

Zdieľaj článok:
Prepošlite článok emailom

17:30

Robert Fico prehovoril:

16:40

Celé Slovensko, Európa aj svet očakáva príhovor Roberta Fica.

4. MÁJ

9:00

Gabriela Rothmayerová na sociálnej sieti: Už nabíjajú úplne nehanebne ďalej. A nehanebne gýčovo budú naďalej spievať – sľúbili sme si lásku… Nie, my od nich nepotrebujeme milosť, my sa od nich potrebujeme dištancovať. Cit:

Ivan Hoffman: …politická vražda nie je všedná vec… a hoci to nepriznajú, tušia, že stvorili vraha. Všetkými tými frázami o ohrození demokracie, o potrebe zastaviť nenávisť odvádzajú pozornosť práve od tohto: že stvorili vraha. S týmto vedomím pre nich nebude jednoduché pokračovať v antificovskej kampani. Tým, že sa dištancovali od vraha, odsúdili sa myslím k soft revolte typu „stoj, lebo sa netrafím“.

Jaroslav Daniška: Liberáli a progresívci ale neuhli ani o milimeter, nikto nenapísal, že to strašenie o konci demokracie, posielanie Fica do basy a podobne, že to bolo „trošku“ prehnané…

Ivan Hoffman: Samozrejme, ľudia sa nemenia, to sa od nich ani nedalo čakať. Že vážia slová je cnosť z núdze, vynútený ťah, povedal by šachista.“

4. JÚN

14:50

Falošný zmier skončil, útoky pokračujú. Fico môže ťažiť z mýtu mučeníka. Jeho priaznivci sa na neho ešte viac upnú, vraví sociológ Bútora v Denníku N. Sudca Kliment, ktorého napádal Fico: Žilinka mal funkciu vopred istú v Denníku SME. Blahov míting: Hovoril, čo si želá Fico, že na Slovensku hrozí vojna a ako je to s atentátom a tajnými službami, píše Denník N. Je Róbert Fico simulant? píše Peter Bolebruch. Ľuboš Blaha šíri konšpirácie o atentáte na Roberta Fica, píše Denník N. Ranný brífing: Premiéra strážia a vozia, čurillovcov tlačia pre „psychickú ujmu“ pred súd, píše SME. Smer-SD podľa Progresívneho Slovenska zneužíva atentát na premiéra na mobilizáciu voličov. ŠIMEČKA: NAŠE PROTESTY BOLI SLUŠNÉ, NEVIEDLI K ÚTOKU NA FICA. Zdrcená manželka Juraje C.: První slova ženy Ficova atentátníka! Napsal jí dopis, píše Blesk. Fico a Markíza: usvedčili ho z klamstva, potom už neprišiel (+ video), píše Denník N. Robert Fico sa podľa Ľuboša Blahu „dúfajme o mesiac“ chystá do Číny podpísať viacero projektov, píše Denník N. Pre humor nemôže byť ani Fico výnimkou, píše Hudák v Denníku N.

31. MÁJ

10:59

Šokujúce! J. C. mal vytvorenú ukrajinskú Wikipédiu už pár minút po atentáte. Pozri v článku DAV DVA.

10:57

Vyjadrenie riaditeľky Roosveltovej nemocnice v Banskej Bystrici M. Lapuníkovej: Pán premiér má pred sebou veľa priestoru pre rehablitiáciu… Chcem mu popriať veľa síl aby to zvládol, a aby potom dokázal s veľkou zodpovednosťou plniť úlohou premiéra Slovenska.

10:00

Matúš Šutaj Eštok upozornil na ďalší pokus o zastrašovanie.

8:50

,,Chcela by som preto touto cestou úprimne poďakovať, jemu samotnému, pretože bol disciplinovaným pacientom, tímu našich skvelých zdravotníkov za výborne odvedenú prácu, všetkým ozbrojeným zložkám za profesionálny prístup a všetkým ľudom za silnú pozitívnu energiu, ktorú k nám posielali 💙,” odkazuje riaditeľka nemocnice Ing. Miriam Lapuníková, MBA.

30. MÁJ

22:00

Premiéra Roberta Fica previezli do Bratislavy. Viac na Veci verejné.

20:00

Matúš Šutaj Eštok reaguje na PS.

14:00

.týždeň odstránil zmienku o členstve J. C. v Matici slovenskej, ponechal však zavádzajúcu informáciu o členstve v Spolku slovenských spisovateľov, ktorý J. C. automaticky vylúčil na základe porušenia Stanov.

12:00

Vyšli nové Slovenské národné noviny, ktoré sa primárne venujú atentátu na Roberta Fica.

29. MÁJ

14:28

V spolupráci s FNsP F.D. Roosevelta v Banskej Bystrici Vám posielame aktualizovanú informáciu o zdravotnom stave predsedu vlády SR Roberta Fica: Liečba predsedu vlády aj naďalej prebieha podľa očakávaní, pacientov stav je uspokojivý.

14:25

Na DAVe DVA vychádzajú exklúzivne rozhovory s kandidátmi na europoslancov/kyne Katarínou Roth Neveďalovou a Ľubošom Blahom.

12:00

Zahraničný komentár Radoslava Žgradu o gruzínskom premiérovi v súvislosti s atentátom na Roberta Fica na DAV DVA si už prečítalo stovky ľudí.

8:50

Viac ako šesťdesiat percent ľudí si myslí, že k spáchaniu atentátu najviac prispelo správanie a spôsob vyjadrovania opozičných predstaviteľov (61,6 %), organizovanie protivládnych demonštrácií (56,3 %) a mainstreamové médiá (55,4 %). Zdroj: Prieskum SANEP: Čo najviac prispelo k atentátu na premiéra Fica? Slováci v tom majú jasno, Pravda/TA3.

28. MÁJ

12:00

10:00

Úrad vlády SR: V stredu o 9.30 h mimoriadne zasadne Bezpečnostná rada, následne o 10.00 h bude rokovanie vlády.

27. MÁJ

20:00

Populárny Youtuber Danny Kollár opätovne odhalil mená adminov nenávistnej stránky Zomri: 8 rokov nenávisti, terorizovania a šikany spoločnosti zo stránky Zo*mri. Verejné tajomstvo o „hrdinoch s pytlami na hlave“, ktorí ako teroristi šikanovali roky ľudí s iným názorom už presakuje do verejnosti. Na informáciu je v médiách hlavného prúdu uvalené neoficiálne embargo. Taktiež je v médiách tabu, že stránke otvorene šíri tzv. hatespeech. Je nespochybniteľným faktom, že aj stránka Zomri svojim šírením nenávisti dokázateľne napomohla atentátu na Roberta Fica. DAV DVA pripravuje komentár.

19:20

Čaputová: Mrzelo ma, keď sa na protestoch kričalo „Fico do basy!“. Uvádza Denník SME.

18:00

Vyjadrenie Roberta Kaliňáka na profile Roberta Fica. Pilierom demokracie nie je moderátor, ale diskutujúci. Obviňovanie z orbanizácie je zavádzaním a burcovaním k nenávisti – táto činnosť doviedla spoločnosť k atentátu. Hovoriť o mieru s novinármi, je úplne zbytočné. K situácii sa vyjadril aj Eduard Chmelár v Téme dňa.

16:00

Šutaj Eštok vystúpil v Pluske s Ankou Žinou.

15:15

Fakultná nemocnica s poliklinikou F.D.Roosevelta Banská Bystrica: Dnešné konzílium na základe výsledkov vyšetrení potvrdilo postupné zlepšovanie zdravotného stavu pána premiéra.

PRAVDA: Odhadnúť, kedy sa Fico zotaví, ešte nie je možné.

15:00

Na českej a anglickej Wikipédii pribudli informácie o ideologickom zameraní Roberta Fica:

Robert Fico se původně hlásil ke třetí cestě (uznání hodnoty trhu a podnikání, ale současně roli vlády a silného státu), ale jeho názory se postupně vyvíjely.[53] Robert Fico se hlásí k levici a vlastenectví na základě čehož přejmenoval stranu Smer na slovenská sociální demokracie.[54] Je kritický k západnímu modelu levice, který nazývá bruselskou levicí.[55][56] V reakci na to, že evropští socialisté pozastavili Smeru plné členství a Hlasu asociované členství Straně evropských socialistů (PES) odkázal, že je na svou stranu Směr hrdý a nehodlá své názory měnit.[57] Jeho vzorem je tvář „socialismu s lidskou tváří“ Alexander Dubček,[58][59][60] ale váží si i Gustava Husáka,[61] kterému vzdal hold položením věnce začátkem roku 2024.[62][63] Z národních osobností si váží Milana Rastislava Štefánika[64] či Ľudovíta Štúra,[65] ale také Antona Bernoláka.[66] Uznává také levicové intelektuály jako Vladimír Clementis[67][68], Ladislav Novomeský[69] či Vladimír Mináč[70]. „Mluvme o tom, že jsme země, která měla velikány. Takovým lidem jako byl baťko Mináč nebo doktor Vladimír Clementis s úctou a respektem vzdám hold,“ řekl u příležitosti odhalení busty Clementise.[67] Oceňuje však i křesťanské osobnosti slovenských dějin počnou Cyrilem a Metodějem[71] až po Kardinála Korce.[72] Ze západních politiků oceňuje Willyho Brandta.[73] Hodnotově se hlásí k levici, antifašismu (SNP), slovanství[67] a pacifismu.[74][73] Je členem Matice slovenské, kterou podporuje,[75] ale také Slovenského svazu protifašistických bojovniků.[76] Z geopolitického hlediska dlouhodobě hovoří o politice čtyř světových stran.[77]

Robert Fico originally advocated the third way (recognition of the value of the market and business, but at the same time the role of government and a strong state), but his views gradually evolved. [64] Robert Fico is committed to the left and patriotism, on the basis of which he renamed the Smer party to the Slovak Social Democracy.[65] He is critical of the Western model of the left, which he calls „the Brussels left.“ [66] In response to the fact that the European Socialists suspended Smer’s full membership and Hlas’s associate membership of the Party of European Socialists (PES), he said that he was proud of his party, Smer, and did not intend to change his views. [67] His role model is the face of „socialism with a human face“ represented by Alexander Dubček,[68] but he also respects Gustav Husák, [69]. [70] Among national personalities, he respects Milan Rastislav Štefánik and Ľudovít Štúr,.[71] but also Anton Bernolák. [72] He also recognizes left-wing intellectuals such as Vladimír Clementis [73], Ladislav Novomeský and Vladimír Mináč [74]. „Let’s talk about the fact that we are a country that had greats persons. I will pay tribute to such people as Baťko Mináč or Dr. Vladimír Clementis with reverence and respect,“ he said on the occasion of the unveiling (Slovak Matica) of the bust of Clementis. However, he also appreciates the Christian personalities of Slovak history, starting with Cyril and Methodius [75] and ending with Cardinal Korec. [76][72] Among Western politicians, he appreciates Willy Brandt. [77] In terms of values, he adheres to the left, anti-fascism (Slovak National Uprising), Slavism and pacifism. He is a member of the Slovak Matica, which he supports [78], but also of the Slovak Union of Anti-Fascist Fighters. From a geopolitical point of view, he has been talking about „the politics of the four world directions“ for a long time. [79]

27. MÁJ

15:20

E-REPORT: Zdravotný stav premiéra zodpovedá prognózam, v pondelok absolvuje kontroly. Nové informácie o zdravotnom stave premiéra! Vývoj zdravotného stavu premiéra Roberta Fica v nedeľu zodpovedá prognózam nastaveným lekárskym konzíliom. Na sociálnej sieti o tom informovala Fakultná nemocnica s poliklinikou F. D. Roosevelta Banská Bystrica, kde je Fico hospitalizovaný. Čítajte viac tu.

13:00

E-REPORT: Jančkárová v O 5 minút 12 opäť neprekročila svoj tieň, vystupovala ako oponent Jána Richtera. Zatiaľ čo moderátorka útočila na Jána Richtera a neustále ho konfrontovala s rôznymi aktivitami a výrokmi iných ľudí z vládnych kruhov, voči prezidentke vystupovala opäť servilne. Nepripomenula jej ani jediný jej výrok z minulosti, ktorým prezidentka ukázala, že Slovákov nerešpektuje, ani žiaden krok prezidentky, kedy sa Slovákov nezastala. Nezabudla však pripomenúť, že prezidentka bola sama obeťou nenávistných výrokov. Čítajte viac tu.

12:00

Presne pred rokom. Robert Fico rečnil pri odhaľovaní busty Vladimíra Clementisa. Robert Fico je tak jeden z mála vplyvných a aktívnych politikov, ktorý sa prihlásil ku generácii davistov. Čítajte na DAV DVA (video v článku).

25. MÁJ

16:50

Minister vnútra Matúš Šutaj Eštok (Hlas-SD) prehlásil, že premiér je informovaný o situácii v krajine a jeho stav je stabilizovaný. Nemá informácie o jeho možnom návrate do výkonu funkcie. „Ako ho poznám, určite sa bude snažiť o návrat čo najskôr,“ povedal v relácii RTVS

9:00

TV DAV. Išlo o posledný najzásadnejší prejav štátnika pred atentátom. Aké posolstvo odovzdal Robert Fico v jeho pamätnom príhovore na Slavíne? Vráťme sa späť do doby pred atentátom a zamyslime sa nad tým, čo bolo povedané v tomto videu. Boli to hodnoty mieru, antifašizmu, humanizmu a spolupráca slovanských národov počas 2. svetovej vojny, ktoré spustili vlnu nenávisti voči Robertovi Ficovi? Západné mocnosti pripravujú vojnu, podporujú zbrojenie, kým slovenským premiér odovzdal svetu jasné posolstvo ako memento pre budúce generácie. Vypočujte si pozorne celý prejav…
Čo povedal Robert Fico na Slavíne?

25. MÁJA

22:00

Robert Kaliňák zverejňuje video na FB stránke Roberta Fica. Po 10. dňoch je stav premiéra stabilizovaný a zlepšuje sa. Politický atentát je zrkadlo, do ktorého sa ako spoločnosť musíme pozrieť. Niektorí novinári na tento krok nenabrali odvahu a začali si vyrábať alternatívnu realitu. Ako odpoveď musíme zabrať. Naštartujeme ekonomický rast, aby sme zvýšili sociálny štandard občanov.

15:00

Zdravotný stav predsedu vlády Fica je stabilizovaný s miernym zlepšením. Čítajte na Veci verejné.

13:30

Šéfom Hlasu sa stane Matúš Šutaj Eštok.

13:00

Gruzínsky premiér tvrdí, že ho vydieral eurokomisár so slovami, že môže skončiť ako Robert Fico. Údajne to zle pochopil.

23. MÁJ

15:25

Spoluzakladateľ DAV DVA Tomáš Klimek komentuje aktuálnu situáciu: Ultra-centristi z radov bežných občanov sú však často skôr tí, čo sa o politiku nikdy nezaujímali, ale dnes nás idú školiť, pretože si včera prečítali banálne mantry o „strážnych psoch demokracie“ a „správnej strane dejín“. Fico pre nich nie je ani tak politický oponent, ako narušiteľ… Ten, ktorý nabúrava ich pohodlnú predstavu o svete živenú rokmi ingorancie a nezáujmu. Je to kaz na ich komfortnej zóne, softvérový bug, prízrak mileniálov čo sa zjavuje v ich domoch a vkráda sa im do selfies.

Text si prečítalo už 1300 ľudí. Čítajte viac v článku: Tomáš Klimek: Teror umiernených.

15:20

Juraj Blanár: Nepoľavíme v tom, čo sme sľúbili. Pokračujeme ďalej v napĺňaní programového vyhlásenia vlády 🇸🇰

14:10

Nenávisť médií a opozičných politikov má opačný efekt. Smer môže vyhrať Eurovoľby…

14:00

Zdravotný stav Roberta Fica je naďalej vážny, ale stabilizovaný, potvrdila Fakultná nemocnica s poliklinikou F.D.Roosevelta v Banskej Bystrici.

13:00

Ľuboš Blaha nahral video: Pravda o atentátnikovi.

10:00

Fanúšikovia vytvorili pre Roberta Fica video s piesňou Karola Duchoňa. Na Facebooku získalo 15 tisíc lajkov a 4000 zdieľaní.

9:30

Tajomník Matice slovenskej Peter Schvantner

K aktuálnej situácii sa vyjadril aj tajomník Matice Peter Schvantner: To čo však predviedli niektoré médiá tzv. hlavného prúdu bolo čisté farizejstvo. Snaha „prezliecť“ atentátnika za človeka pronárodných síl bola ako keby život zachraňujúcim reflexom, lebo sa veľmi dobre vie, že to tak nie je. … Išlo o človeka z ich skupiny. Spájanie atentátnika s Maticou a Spolkom je nezmysel a snaha o poškodenie inštitúcií. Čítajte viac na DAV DVA.

22. MÁJ

17:00

Petr Drulák a slovenská média: „Chtěli atentát na Fica přišít Putinovi. Nešlo to.“ Vyšlo na Parlamentích listech. Pozrite si aj najnovšie Drulákove video: Hovoria „bez vulgarít, slušne a chladnou hlavou“, ale možno sú v politike ešte horšie veci, než vulgarizmus a to je „extrémne pokrytectvo a chladná arogancia.“

16:30

Spisovateľka Gabriela Rothmayerová na FB: Šimečka opäť nesklamal. Zhrňme si jeho posolstvo: vládna koalícia by mala vyhlásiť, že bude plniť program Šimečku, a potom jej Šimečka a ním pobláznení atentátnici odpustia a už nepôjdu vraždiť.

Dají li mi mu tu medaily, nedají li mi tu medajly? Dali, dali, ta ne, tak jak?! 🙂 Dnes, súdruhovi Šimečkovi. Udeľovala Nadácia otvorenej spoločnosti. Srdečne blahoželáme, otvorenejšie napľutie do očí sa ani nedalo vymyslieť. Snsáci, vy fakt na to potrebujete zákon?

Čítajte aj v článku Gabriela Rothmayerová: Kto je na žolde.

16:00

Fakultná nemocnica s poliklinikou F.D.Roosevelta Banská Bystrica: Vyjadrenie k aktuálnemu stavu premiéra Róberta Fica. Dnešné lekarske konzílium potvrdilo doposiaľ zvolený postup liečby pána premiéra, vrátené všetkých medicínskych intervencií. Pacientov stav je vážny, ale nateraz stabilizovaný.

13:00

Ľ. BLAHA: PRESTAŇTE KOPAŤ DO OBETE, INAK ZMIER NIKDY NENASTANE:

21. MÁJ

16:00

Ľ: BLAHA: SVET MUSÍ POZNAŤ PRAVDU – CHCELI HO ZABIŤ PRETO, LEBO CHCE MIER

12:00

Parlament schválil rezolúciu odsudzujúcu útok na premiéra hlasmi všetkých 130 poslancov. Za návrh hlasovali aj členovia opozičných strán, ktorí sa nachádzali v Národnej rade. Čítajte viac na Štandard.

20. MÁJ

20:00

Branislav Fárby: Atentát na slovenského premiéra verzus atentát na viceprezidentku Argentíny. Čítajte v Novom Slove.

19:00

VIDEO: Ľ. Blaha: VYHRAL SOM ĎALŠÍ TRESTNOPRÁVNY SPOR – S CHE GUEVAROM SOM MAL CELÝ ČAS PRAVDU. Pozri na Veci verejné.

15:50

Matica slovenská vydala ďalšiu výzvu:

15:40

SMER zazdielal videomix na pripomenutie:

15:20

15:00

Zuzana Plevíková: Ubehlo len pár dní od brutálneho atentátu na premiéra R. Fica. Každý z nás si určite povedal, ako také niečo, čo sme si ani v zlom sne nevedeli predstaviť.

11:40

Stav Roberta Fica je podľa nemocnice stabilizovaný, klinicky sa zlepšuje a komunikuje, uvádza v statuse nemocnica.

19. MÁJ

23:00

Slovenské pohľady dali vyhlásenie:

Slovenské pohľady vyjadrujú znepokojenie so stavom spoločnosti a mediálnej sféry po atentáte na premiéra SR. Redakcia Slovenských pohľadov tvrdo odsudzuje hanebný a neospravedlniteľný atentát na predsedu vlády Slovenskej republiky ako jednoznačný akt terorizmu. V súlade s vyhlásením Matice slovenskej nedôverujeme proklamovanému postoju mediálneho hlavného prúdu, že atentát je iba činom duševne pomäteného jednotlivca bez širších spoločenských kontextov. Niektoré médiá hlavného prúdu a nenávistné stránky na sociálnych sieťach nesú primárnu, i výraznú zodpovednosť za dlhoročnú polarizáciu slovenskej spoločnosti, čo sa prejavilo aj v priamych mediálnych útokoch na Maticu slovenskú (napr. minuloročný vandalský útok na kníhkupectvo Svojeť, ktorý mal znaky organizovanej skupiny, manipulatívne a lživé zoznamy tzv. ruských bacilov, ďalšie manipulatívne články, ale aj priame fyzické útoky na členov Matice).
Zdroj FB/Slovenské pohľady

19:40

Štyri dni po atentáte: Existuje verzia, že útočník nebol osamelý vlk. Pozri viac na TA3.

18:25

Padli prvé tresty. Jeden muž schvaľoval atentát na premiéra, druhý sa vyhrážal ministrovi a poslancom. Vladimír S. sa na Facebookovom profile vyjadril, že premiérovi praje smrť; obvinená 23-ročná bratislavčanka, ktorá žije v kompletnej rodine, bez trestného záznamu a 40-ročná občianka z Nitry, taktiež bez záznamu, hovorí minister Matúš Šutaj Eštok. Taktiež prvý obvinený Ivan Č. skandoval nenávistné heslá. (zdroj TA3).

12:30

Karol Lováš v relácii RTVS „O päť minút 12“ jasne pomenoval príčiny rozpoltenia nenávisti. Ako riešenie navrhol situáciu, keď komunikovali komunisti a disidenti v roku 1989.

„…na druhej strane boli to i novinári a osobnosti spoločenského života, ktoré používali veľmi silné slová o opiciach, dezolátoch, „prasniciach v chlievoch“, stavali sa šibenice Robertovi Ficovi, hovorilo sa o ňom veľmi expresívnym spôsobom ako o vrahovi, zločincovi a iné veci. …v súvislosti s prezidentskými voľbami bol naratív tiež jasný – Pellegrini je podržtaška. … aby sme nerobili novinárske a iné skratky, aby sme nikoho nenazývali dezolátmi, spodinou, tieto veci nehovoril Robert Fico, tieto veci zaznievali aj z tej druhej strany. … pani ministerka kultúry je napádaná ad personam, ako vyzerá, aké nosí podpätky, že je blondína a iné rôzne naratívy. Chcel by som sa ako muž a človek ospravedlniť… za všetky vyjadrenia ad personam, ktoré voči nej zazneli. … Apelujem na to, aby sme si dali pozor na vyjadrenia ad personam, k osobe, k človeku, ako vyzerá… nálepkovanie je veľký problém slovenskej spoločnosti.“

Na diskusiu reagoval glosou známy spisovateľ Remi Kloos:

12:00

Richard Dírer na TA3 zľahčoval nenávistnú stránku Zo*mri, ktorá už názvom odkazuje na prianie smrti. Andrej Danko poukázal na nenávistné prejavy tejto stránky. V deň atentátu napísali: „Tu už naozaj nevieme čo napísať…“ Andrej Danko jednoznačne poukázal na to, že zmierovanie s ľuďmi, ako tí, ktorí spravujú túto stránku je vrchol pokrytectva. Moderátor Richard Dírer v televízii TA3 jedným dychom hovoril o zmierovaní, a druhým dychom bránil stránku Z*mri, ktorá to má v názve, že ide len o „satiru.“

11:10

Premiér Robert Fico je mimo ohrozenia života. Jeho stav je stále vážny, oznámil námestník nemocnice v Banskej Bystrici. NAKA obvinila tri osoby za príspevky, v ktorých schvaľovali atentát na Fica. Popoludní bude tlačovka o bezpečnostnej situácii na Slovensku.

11:00

Ukazuje sa, že na okrúhly stôl politických strán zrejme ešte nedozrel čas,“ uviedol novozvolený prezident Peter Pellegrini.

10:00

Eduard Chmelár komentuje aktuálnu situáciu v kontexte premiéra Fica. Ocenil reakciu Roba Grigorova a vyjadril sa aj v StartItUp: Slovensko prežilo najdramatickejší deň svojej modernej histórie. Čítajte v článku DAV DVA.

18. MÁJ 2024

19:00

Hlavný prúd a faktcheckeri šíria dokázateľný hoax o údajnej proruskosti atentátnika, kde sú teraz komisie ako konspiratori.sk? Hoax vyvrátil jedine denník Standard. Čítajte na DAV DVA.

18:00

Spisovateľ, vedec a hudobník Dr. Lukáš Perný reagoval esejou na aktuálnu situáciu. Streľba na premiéra je aj streľbou na nás – všetkých občanov demokratickej Slovenskej republiky, ktorá si demokraticky a slobodne zvolila svojho najvyššieho predstaviteľa. Slovensko už nikdy nebude ako predtým. Túto esej uzavriem filozoficky. Rousseau písal, že suverenita, mandát na vládnutie pochádza v demokracii z ľudu/národa. A ak pochádza z národa, streľba na premiéra je streľbou na národ. Čítajte viac na DAV DVA.

Poukázal tiež na šírenie nenávisti v prostredí kníhkupectiev:

17:30

Aktivistka Lucia Hubinská poskytla pre DAV DVA analýzu dezinformácií o Slovensku šírených v zahraničnej tlači. Čítajte viac na DAV DVA.

17:20

Podpredseda NRSR Ľuboš Blaha zverejnil videomix nenávistných prejavov voči Robertovi Fico a zverejnil tiež výzvu. Pozrite si na DAV DVA.

17:00

Pápež František po útoku na premiéra Robert Fica. Chcel by som tiež vyjadriť slovenskému národu blízkosť a solidaritu. Vaticannews: Pápež František zaslal v súvislosti s útokom na premiéra Roberta Fica list prezidentke Zuzane Čaputovej, v ktorom vyjadruje blízkosť a solidaritu. Ako informoval hovorca prezidentky SR Martin Strižinec, „Svätý Otec píše, že smutnú správu o atentáte na predsedu vlády prijal s bolesťou.” „Odsudzujem tento zbabelý násilný čin a uisťujem Vás o svojich modlitbách k Pánovi za skoré uzdravenie a zotavenie pána premiéra. Chcel by som tiež vyjadriť slovenskému národu blízkosť a solidaritu v tomto okamihu skúšky. Zvolávam naň požehnanie Všemohúceho, aby vo Vašej krajine vládla svornosť a pokoj,” napísal v liste prezidentke Čaputovej Svätý Otec František.

12:30

V Banskej Bystrici sa udialo niekoľko zázrakov z rúk doktorov a sestier, blížime sa k pozitívne prognóze, uviedol Robert Kaliňák. Vláda pokračuje podľa programu, ktorý nastavil R. Fico. Stav je však stále vážny, a preto je prenos do Bratislavy nemožný. Kaliňák pripomenul, že stretnutie troch ústavných činiteľov od volieb doteraz nebolo realizované a znova zopakoval, že R. Fico je v rukách lekárov. Včera tiež pripomenul, že Slovensko potrebuje mier, ale taktiež poukázal na potrebu sebareflexie.

17. MÁJ 2024

18:00

DAV DVA citoval excelentný komentár žurnalistu z idnes.cz. Ficovi političtí oponenti, včetně těch z Česka, se ze svého dílu odpovědnosti za tragický čin tak snadno nevyzují.

17:00

Vyhlásenie Matica slovenskej: Matica slovenská neverí proklamovanému postoju mediálneho mainstreamu.

15. MÁJ 2024

20:00

Vyhlásenie Matica slovenskej: Matica slovenská: Príčinu na útok Roberta Fica vidíme hlavne v dlhodobých útokoch na čelných predstaviteľov vlády

Vyhlásenie Spolku slovenských spisovateľov: Podľa zatiaľ oficiálne nepotvrdených správ je atentátnikom na pána premiéra Slovenskej republiky Roberta Fica istý Juraj Cintula. Od roku 2015 ho registrujeme ako člena Spolku slovenských spisovateľov. Vedenie SSS s rezolútnym a absolútnym odmietnutím zaregistrovalo túto správu a členstvo uvedenej osoby bude v SSS okamžite zrušené. Zároveň vyjadrujeme rozhorčenie nad takýmto brutálnym činom, ktorý nemá v dejinách Slovenska obdoby! Sme si vedomí a ostro odsudzujeme, že podľa aktualizovaných informácii útočník konal z politických dôvodov. V tomto kontexte sú spolupáchateľom a vinníkom všetky liberálne média, ktoré občanov nepriamo navádzajú na takéto skratové konanie. Preto ich vyzývame, aby okamžite prestali na Slovensku šíriť nenávisť a podnecovať akékoľvek podobné útoky! Sme kultúrny národ. Sme národ, ktorý ctí tradície, demokraciu a právny poriadok. Pánovi premiérovi želáme čím skoršie uzdravenie, aby opäť mohol plnohodnotne vykonávať svoju funkciu v prospech celého Slovenska. Modlíme sa za jeho život a zdravie.

16:00

ŠOK! Atentát na demokraticky zvoleného premiéra ROBERTA FICA

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *