EXKLUZÍVNE! Dr. ĽUBOŠ BLAHA v rozhovore pre obnovený DAV DVA: Našou zbraňou je poznanie a kvalitná argumentácia

Zdieľaj článok:
Prepošlite článok emailom

PhDr. Ľuboš Blaha, PhD. spolupracuje s projektom DAV DVA snáď už od jeho vzniku resp. prvopočiatkov (prvý text môžete nájsť už v roku 2016 a v roku 2017 s DAVom DVA viedol prvý rozhovor). Ako popredný filozof a politológ dal do istej miery DAVu DVA aj ideologickú víziu národno-ľavicového a anti-globalistického smerovania a výrazne pomohol DAVu DVA v rámci jeho propagácie a zviditeľnenia. V DAVe DVA mu vyšlo celý rad článkov, rozhovorov a neskôr aj statusov a videí. Pripomeňme si napr. rozhovory Tri otázky pre Ľuboša Blahu. Ľuboš Blaha bol aj pri otvorení komunitnej knižnice DAVu DVA v Košiciach (dnes sa transformovala na kníhkupectvo INLIBRI, ktoré vedie David Diczházy) či na podujatiach, ktoré DAV DVA usporiadával k podpore družstevníctva a ekonomickej demokracie napr. v Bardejove či Prešove. Prispel do ročeniek DAVu DVA, ale aj do printových čísel časopisu DAV DVA. Na DAVe DVA mu vyšla aj séria textov z Dinkovej knihy Besy kapitalizmu (1, 2, 3, 4). Vyjadril sa aj do ankety k výročiu rozporuplnej osobnosti V. I. Lenina. Podporil výzvu DAV DVA k zoštátneniu strategických podnikov. Na DAVe ste si tiež mohli prečítať jeho knihu Sociálna spravodlivosť a identita. DAV DVA sa zastal Blahu, keď na neho zaútočila korporácia Eset či keď na neho útočili nenávistné (vraj satirické) stránky. DAV DVA sa vracia, a vracia sa aj Ľuboša Blaha na DAVe DVA. Je teda prirodzené, že neodavisti budú Ľuboša Blahu aj voliť a preto mu právom patrí miesto na tejto stránke, ktorá sa hlási k národnej ľavici či Mináčovskej ľavici. Prajeme príjemné a inšpiratívne čítanie.

***

1. Pozdravujem ťa Ľuboš. Ako možno vieš, obnovili sme opäť DAV DVA ako médium, ktoré bude jednoznačne stáť na strane slovenskej ľavice. Kandiduješ do Európskeho parlamentu, a vzhľadom na to, že si tomuto projektu od začiatku nezištne pomáhal, rozhodli sme sa s tebou urobiť rozhovor pre priblíženie niektorých tvojich ideí… Začnem úvodom k samotnej myšlienke potreby ľavicového webu. Aký máš na toto názor a ako to vnímajú napr. aj v strane Smer… teda, že existuje takéto médium a znova sa obnovilo? Len pripomeniem, že kedysi sme mali dosť pekné čísla. V jeden rok to bol rekord 4,3 milióna videní. Ak môže existovať konzervatívne, pravicové, progresívne či náboženské médiá, malo by existovať aj jedno ľavicové ako priama spojka s ľavicovými politikmi, aktivistami, žurnalistami, spisovateľmi a umelcami. A o toto mi aktuálne najviac ide. Navyše sila propagandy a manipulácii je stále veľká a treba jej čeliť… ako to vidíš ty?

Pluralita názorov ako nevyhnutný predpoklad pre normálne fungovanie demokratickej spoločnosti logicky predpokladá, že jednotlivé ideové prúdy by mali dostať v mediálnom priestore spravodlivú šancu plnohodnotne sa zúčastniť celospoločenského diskurzu.

A tu treba smutne konštatovať, že ľavica – myslím tú skutočnú, tradičnú ľavicu a nie jej LGBT IQ- nezmyslami vypchatú korporátnu múmiu, ktorú nám namiesto ozajstnej ľavice podstrkuje hlavný prúd dnešnej európskej politiky – takýto priestor nemá.

Veľké médiá sú rovnako v rukách globálnej plutokracie ako ktorýkoľvek iný sektor a žiaľ, musím konštatovať, že ani nám v Smere sa doposiaľ nepodarilo vybudovať si solídne kanály, ktoré by dali ľavicovým myšlienkam dostatočný priestor, aby mohli plnohodnotne konkurovať korporátnemu imperiálnemu mainstreamu. A preto som naozaj úprimne rád každému mediálnemu projektu, ktorý dáva ľavicovým myšlienkam možnosť sa dostať medzi ľudí.

2. Všetkých nás mimoriadne zasiahol atentát na Roberta Fica. DAV DVA dokonca spustil online rubriku Minúta po minúte. Máš bližšie informácie ako sa Robert Fico aktuálne má a kedy sa prvý krát prihovorí verejnosti? V tejto súvislosti by som rád spomenul aj prehlásenie Matice slovenskej, ktoré útok nielen odsúdilo, ale zdôraznilo, že nedôveruje niektorým falošným volaniam o zmierení zo strany tých, ktorí roky šírili proti Ficovi nenávisť (médiá, mimovládky, politici, aktivisti, marketéri, standup komici a pod.). Andrej Danko nedávno spomenul napr. istú nenávistnú stránku, ktorá skutočne nepozná hranice vo verejnom lynčovaní osobností (máme s tým obaja skúsenosti). Ako vnímaš ty osobne tieto volania po zmierení (aj ako autor rezolúcie) zo strany tých, ktorí situáciu nepriamo spôsobili? Veď oni namiesto sebareflexie obviňujú všetkých okrem seba a všetko manipulatívne otáčajú… ako to vnímaš?

Musíme sa pripraviť na to, že pozitívne informácie o stave Roberta Fica nebudú prichádzať tak rýchlo, ako by sme si želali. Stav zodpovedá mimoriadnej závažnosti jeho zranenia a predseda vlády bude potrebovať ešte veľa času a šťastia, aby sa mohol plnohodnotne vrátiť.

A čo povedať ku krokodílím slzám tých všetkých predstaviteľov opozície a masmédií, ktorí teraz volajú po zmierení a vzájomnom odpustení? Čitatelia možno poznajú starý židovský výraz „chucpe“. Označuje maximálnu možnú nehoráznosť, vrcholnú bezočivosť, ktorú najlepšie vysvetľujú na príklade, keď človek, ktorý zavraždil svojho otca aj matku, sa na súde dožaduje milosti, lebo veď on chudák je teraz sirota. Tu sa priam žiada si tento termín chucpe požičať, lebo na to, čo teraz predvádza časť opozície a niektoré médiá, na toľký cynizmus a bezočivosť sú naše bežné výrazy príliš slabé. Namiesto toho, aby si sypali popol na hlavu, oni sa to teraz dokonca snažia obrátiť, obviňovať obeť a ľutovať vinníka. Pritom je čoraz viac indícií, že ten atentátnik nielen že bol doslova naprogramovaný tou atmosférou nenávisti voči Robertovi Ficovi a Smeru, ale on dokonca bol takmer súčasťou určitých politických kruhov. A tí istí, ktorí pred pár rokmi, po vražde novinára, s ktorou Smer nemal nič spoločné, rozpútali na niekoľko rokov hysterické peklo a donútili premiéra odstúpiť, lebo vraj on tú vraždu spôsobil vytvorením nenávistnej atmosféry v spoločnosti, sa teraz dožadujú okrúhlych stolov a zmierenia. Toto je naozaj ťažko vnímať inak ako gigantický dvojitý meter a vrchol bezočivosti a pokrytectva.

3. Stretol som sa s mnohými reakciami na tvoju kandidatúru v zmysle Blahu potrebujeme doma. Ako vnímaš toto volanie občanov po potrebe robiť poriadok v domácom parlamente? Aké plány máš na poli Európskeho parlamentu?

Ľavicoví spisovatelia a filozofi pri výmene kníh

Už som o tom viackrát hovoril: mandát europoslanca neznamená, že musím celý čas sedieť v Bruseli a Štrasburgu. Na to, aby človek sledoval to dôležité, čo sa deje „v bruchu šelmy“, ako nedávno nazval eurocentrálu jeden americký diplomat, netreba, aby rezignoval na domácu politiku. Čiže aj ako europoslanec sa mienim venovať aj domácej slovenskej politike, napokon, stále zostávam podpredsedom Smeru-SSD. Takže mám pre slniečka zlú správu: nezbavia sa ma, nikam neodchádzam.

Pokiaľ ide o moje plány, čo by som chcel v Bruseli dosiahnuť: chcem sa podieľať na zmenách, ktoré sa tam môžu po týchto eurovoľbách odohrávať, keď sa črtajú výrazné zmeny v zložení europarlamentu. Vyzerá to tak, že oveľa väčšiu silu budú mať vlastenecké a antiglobalistické strany, ktoré majú podobné priority ako my: mierovú Európu zvrchovaných členských štátov, chránenú pred všetkými plazivými i otvorenými nebezpečenstvami a katastrofami. Tých hrozieb je celý rad, od demografického rozvratu neriadenou migráciou, cez sociálny, spoločenský a ekonomický rozvrat blúznivými zelenými a podobnými úletmi až po samovražednú militarizáciu a štvanie do tretej a záverečnej svetovej vojny proti Rusku. Proti všetkým týmto šialenstvám sa musíme postaviť a ja chcem aktívne prispieť svojím dielom.

4. Určite sa zhodneme na tom, že súčasná forma EU otvorene hovorí o cenzúre internetu, veď napokon sám si jej obeťou a ja s ňou tiež mám skúsenosti. Niektorí politici ako Cifrová dokonca priamo prehlásila, že je potrebné regulovať obsah na sociálnych sieťach. Bilčík aktívne bojuje za cenzúru internetu a podobných „aktivistov“ dobrákov máme v EP veru dosť. Akým spôsobom sa proti tomu dá bojovať? Plánuješ podniknúť konkrétne kroky na pôde Europarlamentu? Veď predsa máme v ústave právo na informácie aj slobodu slova… mimochodom, nevyužijú naši oponenti aktuálnu situáciu na obmedzovanie slobody slova? V zahraničnej tlači sa snažia manipulatívne spájať útok na Roberta Fica s bojom proti alternatívnym médiám… Dokonca som sa stretol s oficiálnou fakt-čekerskou iniciatívou, ktorá útočníka vykresľovala ako pro-ruského, čo ako vieme, nie je pravda, nakoľko prešiel názorovým prerodom o 180°. Ako vnímaš tieto manipulácie?

Boj proti cenzúre a za slobodu slova je jednou z našich kľúčových priorít, lebo koniec slobody slova znamená veľmi skorý koniec aj všetkých ostatných slobôd. To, o čo sa progresívni a liberalistickí totalitári nielen na Slovensku, ale v celej Európe usilujú pod zámienkou boja proti hybridným hrozbám, nie je nič iné ako pokus o zrušenie slobody slova, o umlčanie akýchkoľvek iných názorov. Už veľakrát v histórii sa pokúsili pravdu zadusiť, ale to sa im nikdy celkom nemôže podariť, je to nekončiaci boj. Bojovníkom za pravdu neostáva iné, len každodenne vyvracať klamstvá a manipulácie a odkrývať špinu, ktorá sa ukrýva pod frázami globalistov. Pýtaš sa, akým spôsobom sa dá bojovať. Che Guevara povedal, že prvou povinnosťou revolucionára je byť vzdelaný. Našou zbraňou je poznanie a kvalitná argumentácia. 

5. Ako vnímaš tzv. západnú ľavicu a je možné ju ešte nejakým spôsobom reformovať na podobný spôsob ako ju pretvoril Robert Fico aj v iných krajinách? Teda od ultrakozmopolitného modelu k modelu národnej ľavice, ktorá pripája do svojho programu tému suverenity a mieru, a do istej miery aj dištancovanie sa od slepých postmoderných uličiek? Zaujímal by ma tvoj názor ako filozofa a politológa, či je to vôbec možné a ako? Ako poznáme dialektiku, nakoniec progresivistická ľavica a liberálna pravica bude musieť ustúpiť zo svojich extrémnych požiadaviek v kontexte rôznorodých umelých koncepcií, ktoré sa snaží nasilu pretlačiť. Ako to podľa teba skončí?

Na Západe je ľavica v ťažkom úpadku. Bolo by špekuláciou predpovedať ako konkrétne sa bude vyvíjať jej osud, ale ak sa oprieme o dialektiku, ktorú spomínaš, tak môžeme predpokladať určité zákonitosti. A síce napríklad historický optimizmus v tom, že ak má Európa mať nejakú pozitívnu perspektívu, tak si zdravý rozum a pravda svoju cestičku musia nájsť, a to aj v Bruseli. Jedného dňa, skôr či neskôr zákonite „vstanú noví bojovníci“. Je jedno pod akou vlajkou – keď na to doba bude zrelá, budú tu a prinesú vitálne myšlienky. Je celkom prirodzené, že to bude autentický ľavicový obsah, len možno v novom obale. Vôbec by som sa nečudoval, keby inšpiráciou bola práve slovenská cesta, model vlasteneckej „rustikálnej“ ľavice, ktorého protagonistom je dnes Smer-SSD na čele s Robertom Ficom, pretože práve to je priama cesta z dnešnej slepej uličky naspäť k pôvodným koreňom ľavicovej politiky. Progresivizmus a liberalizmus na dnešný európsky hlavnoprúdový spôsob, ako skrz-naskrz účelová a falošná zásterka prvoplánovej totality, ostane iba hanebnou odbočkou dejín. 

6. Ako vnímaš Činú z hľadiska budúcnosti. Podľa poslednej diskusie s veľvyslancom na pôde ASA plánujú akýsi až sci-fi utopický model alternatívnej globalizácie založený na mierovej spolupráci národov. Je možné takýto projekt presadiť, ak niektoré mocnosti robia všetko pre negatívne scenáre budúcnosti ľudstva založené na konfrontáciách, vojnách a rôznych konfliktoch?

Mali sme už možnosť sa presvedčiť, že riešením nemôže byť svet s jedným hegemónom, ponúkajúcim iba jednu cestu, ktorou je globalizácia na spôsob plutokratického korporátneho molocha ríše Západu so všetkými k tomu patriacimi obludnosťami bezuzdného kapitalizmu a toho, čo dnes mnohí nazývajú liberálnym fašizmom. Verím, že ak sa nájde dostatočná protiváha, ak ako výsledok prirodzených procesov vznikne skutočne stabilný multipolárny svet, ktorého pólmi nebudú iba USA, ale aj Čína, India, Rusko, Európa, Brazília či iné časti sveta, tak sa prirodzene objavia aj atraktívne a zmysluplné modely usporiadania vzťahov medzi štátmi a národmi založené na vzájomne výhodnej spolupráci a nie na koloniálnom vykorisťovaní. Teda novodobá verzia toho, o čo sa kedysi usiloval socialistický internacionalizmus.

7. Čo ľavicové sa ešte dá presadiť na pôde Europarlamentu? Nebohý Miroslav Číž povedal, že sa tam prakticky nedá presadiť nič. Ja verím, že to nebude až také zlé, a ak sa preskúpia sily, možno sa niečo predsa podarí. Aká je tvoja vízia, aké sú tvoje ciele?

V čase, keď tam pôsobil Miroslav Číž, sa tam naozaj nedalo presadiť nič, a ani v tejto chvíli sa nedá. Verím však, že po eurovoľbách to už bude o niečom inom. Minimum, ktoré verím, že sa nám aj s pomocou kolegov z iných vlasteneckých a antiglobalistických, nielen ľavicových strán podarí presadiť, som už naznačil vyššie: predovšetkým to bude zastavenie snáh o zrušenie práva veta a o vytvorenie akejsi centralizovanej eurofederácie, zastavenie súčasnej nebezpečnej migračnej a samovražednej zelenej politiky EÚ, ale v prvom rade zastavenie šialených militaristických tendencií, ktoré svet približujú na pokraj tretej svetovej vojny. Je tu však aj mnoho ďalších dôležitých cieľov, o ktoré sa budeme usilovať. Jedným z najakútnejších je dosiahnutie rovnakých podmienok pre slovenských agropotravinárov. A samozrejme, bude to aj o každodennom boji za návrat zdravého rozumu do európskych inštitúcií, o titanskom zápase proti všetkým tým degeneratívnym úchylnostiam a blúznivým nezmyslom, ktorými je západ Európy tak ťažko postihnutý, a za návrat plurality a slobody slova do Európskeho parlamentu. V tomto prípade aj každé čiastkové víťazstvo bude veľkým úspechom a určite stojí za to pokúsiť sa o to.

8. Koho by si ešte odporučil voliť zo svojich kolegov na krúžkovanie a prečo?

Smer-SSD berie tieto voľby veľmi vážne, lebo si uvedomujeme, že tu už ide o veľa, o bytie či nebytie Európy a európskych národov, vrátane toho nášho. Preto ponúkame na našej kandidátke 15 osobností, ktoré prezentujú pomerne široké spektrum názorov, od takých, ktoré sú bližšie dnešným európskym socialistickým stranám, až po vyhranenejšie ľavicové postoje, ktoré reprezentujem napríklad ja. Nechceli sme nechať nič na náhodu, na kandidátke máme viacero naozaj výrazných osobností, ktorých postoje a názory občania dobre poznajú a je len na nich, aby si svojimi krúžkami vyskladali práve také zastúpenie Smeru-SSD v Európskom parlamente, aké im bude vyhovovať a aké bude najlepšie reprezentovať ich túžby a postoje. Ja mám veľmi dobrú spoluprácu osobitne s Erikom Kaliňákom či Juditou Laššákovou, ale naozaj, máme tam mnohých dobrých kandidátov a ľudia si sami môžu vybrať, či chcú skôr ľavicovejších a vlasteneckejších kandidátov ako som ja, alebo tých centristickejších, rozhodnú naši voliči.

9. Na záver ešte otázka k tvojej tvorbe. Na akej knihe aktuálne pracuješ?

Po každej knihe, čo som napísal, som mal vždy zhruba rok pauzu, kedy som študoval rôzne témy bez ambície ich spracovať do knihy. V tomto štádiu som aj dnes, po tom, čo som napísal knihu Che, aktuálne študujem Palestínu, tému národa v ľavicovom myslení, vraciam sa k baťkovi Mináčovi, ale analyzujem aj témy v oblasti EÚ. Aká bude moja ďalšia kniha, to je ešte predbežná otázka, ale najbližšie mi vyjde štúdia v knižke Ilony Švihlíkovej o alternatívach voči globálnemu kapitalizmu a neoliberálnemu modelu.

Zhováral sa Lukáš Perný

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *