Zdieľaj článok:
Prepošlite článok emailom

Máme, mali sme „ľavicovú“ vládu? Smer spolu s SNS , ktorá je akože pronárodne orientovaná a Mostom Híd , ktorý nemá s mostom medzi národmi SR a MR  skoro nič, skôr medzi ľuďmi maďarskej národnosti a Bratislavskými slniečkármi.

Všetky tieto tri strany / predtým štyri – Sieť/  spojilo a spája iba jedno. Dostať sa ku korytám a rozdeľovať dane, odvody , príspevky a eurofondy , ktoré by mali byť účelne a hlavne rozumne, bez zbytočných strát, investované  do chodu našej republiky.

Bohužiaľ neviem písať ani hovoriť tak, aby som zaujal svojim výkladom ctené čitateľstvo i poslucháčstvo , ale nedá mi aby som sa nevyjadril k niečomu,  čo mňa,  celý život poctivého platcu , nie dlžníka   , trápi v našej domovine, myslím , dúfam, že ešte našej. Naši politici už skoro 30 rokov vedia jedine všetko „dobre“ pre nich,  rozpredať, rozkradnúť  a skoro nič zmysluplné vytvoriť. A my , národ Slovenský, asi hlupáci, im vždy statočne skočíme na „špek“  . Tak nám treba.  

Od počiatku“ Nežnej“ sme boli dennodenne vyučovaní , že iba súkromné vlastníctvo, konkurencia a súťaživosť nám budú zvyšovať kvalitu a znižovať ceny.

O inflácii, krízach a nekvalite a životnosti výrobkov  v porovnaní s časmi socializmu sa nehovorilo nič. Najsamprv sme všetci chceli byť podnikateľmi, investormi i vlastníkmi. Nie všetkým sa to podarilo. Veľká väčšina si akurát tak mohla povoľkať pri sledovaní smotánky a 131. diely mexickej telenovely alebo „dobrom  americkom happy ende „.

Teraz nás už dva mesiace strašia so zvyšovaním cien za elektrinu, plyn, vodu i teplo. Tisíce majiteľov bytov a domov i pozemkov si za posledných 10-15 rokov dalo zatepliť svoje domovy, nakúpili šetrné spotrebiče elektriny, dali si vyvŕtať studne. Čo myslíte zvýšila sa preto spotreba všetkých týchto komodít.  Asi nie. Skôr znížila.

Ľudia investovali do vlastných studní, hlavne pre úžitkovú vodu na polievanie záhradiek i umývanie áut . Investovali do zatepľovania – na nové izolačné okná i dvere i zateplenie fasád domov a bytov. Napr. ja som za posledných 10 rokov investoval 15 tisíc euro. A načo?

Podľa základného zákona kapitalizmu ponuky a dopytu mali tieto komodity na našom trhu zlacnieť. Ale kdeže. Majiteľom a akcionárom sa predsa znížili zisky. A to je ten najzákladnejší atribút, ktorý rozhoduje o cene.

A naši „ľavičiari“ vo vláde, parlamente, po ministerstvách a úradoch riešia problémy ako  sa ešte viac votrieť do priazne nášho miestodržiteľa. Veď americké predražené stíhačky potrebujeme ako soľ. Naraz im znížili cenu z 3,6 miliardy Euro na 1,6 miliardy. Veď slovač si aj tak nepamätá to, čo bolo povedané včera.

Tak nás, hlúpe ovečky , cez svoje masmédia pripravujú na zvyšovanie cien . A nielen tepla, plynu a elektriny, či vody , ale aj základných potravín . Veď predsa ta hlúpa Slovač nechce robiť za almužnu po nociach, sviatkoch víkendoch. To sa predsa musí premietnuť do cien. Ktoré sú už teraz rovnaké ako na tom „vyspelom západe“, ktorí už 30 rokov neúspešne dobiehame, hoci tam majú 3 násobne vyššie mzdy.

Pokiaľ tá celá „pakáž“ verchušky,  podnikateľov, politikov, analytikov, mimovládok a novinárov nedostane „po hube“ , poriadok tu nebude. Bohužiaľ po svojich predkoch sme zdedili jednu zlú vlastnosť, ktorá je zneužívaná. Keď ťa vrchnosť bije po ľavej ruke nastrčíš jej aj pravú a ešte viac sa ohneš. Dokedy?

Foto: Marion Doss , CC

Ladislav Hvižďák


Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne




11 thoughts on “Šetri máš za tri. / za h…/

 • 18. decembra 2018 at 9:41
  Permalink

  Zlý systém padne sám od seba, netreba robič vôbec nič. (Žižek)

  Reply
 • 18. decembra 2018 at 9:59
  Permalink

  Výborný článok+++.
  Je to tak, snažíme sa šetriť, investujeme kvôli šetreniu, myslíme si že ušetríme, ale opak je pravdou.
  Zdierači svoje peniaze vždy dostanú a urobia všetko preto, aby ich dostali…
  Preto to neustále zvyšovanie cien elektriny, tepla, vody a potravín…
  Tento systém je prežraný rakovinou konzumu a zisku za každú cenu. Na čoraz väčšiu nenažranosť bohatých doplácame všetci, aj príroda.

  Reply
 • 18. decembra 2018 at 10:18
  Permalink

  Áno výborný článok!
  Aj ja mám „radosť“ zo života! A tie americké stíhačky to je krásny darček pod stromček, „teším sa“! Ešte zvýšiť platy vojakom a sme „v pohode“!

  Reply
  • 18. decembra 2018 at 12:28
   Permalink

   S tými stíhačkami (a ďalšími nákupmi vojenskej techniky) mi propomínajú Švejka, keď sa viezol vo vojenskej uniforme na invalidnom vozíku, kričal „Na Bělehrad“ a ľudia sa mu smiali.

   Reply
   • 18. decembra 2018 at 12:53
    Permalink

    Presne tak, pán Čelko, vystihli ste to s tým Švejkom na invalidnom vozíku!
    Veru kričal:„Na Bělehrad!“
    A ešte:„Vážne táhnu do války. Za cisáře pána a jeho rodinu!“

    Reply
 • 18. decembra 2018 at 12:49
  Permalink

  BEZ REVOLUČNÍ ZMĚNY NYNĚJŠÍHO STAVU ZLOM NENASTANE

  Začnu od konce, od příspěvku pana Norberta, tedy, od výroku slovinského filosofa Slavoje Žižka, že „špatný systém padne sám od sebe, že netřeba dělat vůbec nic.“ Kdybych tomuto věřil, pak bych musel říci jediné, že autorova slova v posledním odstavci jsou oprávněná, tedy, že „po svojich predkoch sme zdedili jednu zlú vlastnosť, ktorá je zneužívaná, že keď ťa vrchnosť bije po ľavej ruke, nastrčíš jej aj pravú a ešte viac sa ohneš.“

  Jinak řečeno, když mama doma dře jako otrok kolem rodiny, aby se její muž ve stejnou dobu pelešil s kdovíjakou štětkou za rohem, tak čekat, že se to spraví samo, je opravdu bláhové. Vždyť to známe všichni, že s jídlem roste chuť. Pravda, vitrínka v kolumbáriu nebo náhrobní deska to nakonec opravdu vyřeší i bez snahy cokoli změnit, ale to je již konečné řešení, o jakém snili němečtí nadlidé ve vztahu k podřadné slovanské rase. Takže, mám-li nepřízeň osudu změnit, samo o sobě se to nestane. Čili, filosof Žižek se mýlí, dokonce hrubě se mýlí, protože můj příklad neblahých rodinných poměrů se řešit dá jen revolučním zákrokem, tj. rozvodem. Smíření se s daným stavem není řešení, to je jen kapitulace bez boje, která nepříznivý stav věcí nadále jen prohlubuje až do krajnosti otrocké podřízenosti.

  Takže autor článku v posledním odstavci napsal správně, že „pokiaľ tá celá „pakáž“ verchušky, podnikateľov, politikov, analytikov, mimovládok a novinárov nedostane „po hube“, poriadok tu nebude“. Čili, musí dojít k revolučnímu zlomu politicko-ekonomické formace od kapitalismu k socialismu, od soukromého vlastnictví bank, surovinových zdrojů a průmysl. podniků ke společenskému vlastnictví. Jenže, aby se tak stalo, musí být splněny DVĚ NAPROSTO ZÁSADNÍ PODMÍNKY, a ty splněny nejsou.

  1) Musí existovat taková politická strana, která má toto všechno ve svém politickém programu, která se v revolučním období stane vůdčí silou ve společnosti. Bez této vůdčí síly revoluční náprava stavu věcí NENÍ MOŽNÁ, jelikož revoluční proces musí být řízen, nikoli aby se utopil v chaosu. V současnosti takové strany sice jsou, tedy komunistické strany, ale ani zdaleka ne všechny. Tak např. KS Slovenska takovou stranou opravdu je, byť se jedná o mimoparlamentní stranu a její vliv na současné společenské dění je prozatím jen zcela zanedbatelný. Na druhé straně KSČM nebo KSRF takovou stranou, byť má doposud stále ještě parlamentní účast, takovou stranou již není, protože program českých i ruských komunistů revoluční řešení současného stavu nepřipouští. Proto jsem pevně přesvědčen, že právě KSS se pohybuje správným směrem a nesmí slevit ze svého programu, protože popřevratový volební neúspěch slov. komunistů ani zdaleka nebude trvalý. Proč? O tom ve druhém bodu níže.

  2) Musí vzniknout revoluční podmínky, aby změna politicko-ekonomického stavu nynějšího kapitalismu se stala NEVYHNUTELNOU, což, zatím, nenastalo na této planetě vůbec nikde. Proč? Protože kapitalismus má v rukou svou nejsilnější zbraň, jakou kdy stvořil – ÚVĚROVÝ SYSTÉM SVÉHO BANKOVNÍHO KAPITÁLU. Nebo-li, takřka neomezenou vzestupnou spirálu ZADLUŽENÍ nade všechny meze. Již jsem se zde vícekrát zmínil o tom, platí přímá úměra, tedy, že míra bohatství a vysoké životní úrovně je přímo úměrná zadlužení na obyvatele. Čili, malé zadlužení znamená bídu, veliké zadlužení znamená bohatství. Jen pro srovnání. Přesněji, mám na mysli doslova šokové srovnání.

  Nigérie ročně těží 100 miliónů tun ropy (13. místo ve světě), zahr. dluh na osobu činí asi 90 USD (5 % HDP), avšak běžný obyvatel Nigérie nemá peníze na benzín ani do zapalovače. A pak tu máme Švýcarsko, zemi s tradičně vysokou živ. úrovní. Zahr. dluh na osobu činí asi 200 tisíc USD (420 % HDP). Jinak řečeno, běžný Nigérijec sice dluží více než 2000x méně než běžný Švýcar, celá Nigérie má vnější dluh oproti Švýcarsku v % svého HDP asi 100x menší, ale přesto obyvatelé Nigérie jsou ve své podstatě jen podřadné opice, zatímco Švýcaři jsou nadpozemská elita.

  Z uvedeného plyne, že Nigérie nemá co slevovat ze svých skoro nulových dluhů. Avšak Švýcaři rozhodně ano! Vzniká naprosto KARDINÁLNÍ otázka. Učiní v kapitalismu elita tento krok? Odpověď je ABSOLUTNÍ – NIKDY A ZA ŽÁDNÝCH OKOLNOSTÍ! Resumé? Stoupající zadlužení nejbohatších zemí světa, mezi které patří i zmíněné Švýcarsko, – není nijak omezeno, jinak by se hlad po stále vyšší životní úrovni podle již zmíněného „s jídlem roste chuť“ NIKDY NEUKOJIL. Avšak co zdroje? Surovinové, výrobní, společenské… Ty jsou již na maximu, dále to prostě již nejde a nikdy ani nepůjde. Nůžky se tak rozevírají. Řešení pro svět. kapitál? Jediné možné – ASTRONOMICKÉ DLUHY, v jejichž důsledku DRTIVÁ VĚTŠINA POZEMŠŤANŮ SE PROPADÁ DO STÁLE VĚTŠÍ BÍDY, ZATÍMCO MALÁ MENŠINA VYVOLENÉ ELITY STÁLE VÍCE BOHATNE.

  Zásadní otázka vyvstává. Mohou dluhy obyvatel narůstat nade všechny meze? Ne. Jakmile se umořování dluhů a úroků stává jevem nemožným, tedy tehdy, když centrální banky se začínají propadat do ztrát, což se již děje, nastává situace pro ZROD REVOLUČNÍCH PODMÍNEK zásadní společenské změny. O čem zde hovořím? Přesně o tom, o čem hovořil prof. Peter Staněk na 4. Litoměřickém semináři 22.9. t.r. Banky celosvětově přistoupí ke KONFISKACI ÚČTŮ OBYVATELSTVA k sanaci dluhů elity:

  Reply
 • 19. decembra 2018 at 9:03
  Permalink

  Ahoj, Laco, daj o sebe vedieť…v tom článku cítiť nielen Tvoju, ale všeobecne ľudovú nasr…denosť…a máš pravdu. Napríklad načo Kazimírovi vyrovnaný štátny rozpočet 2019, ak vzápätí dajú 1.600.000.000 USD na repasované, teda opravované americké stíhačky (i ked v splátkach)…a je to tu, už vime prečo Kazimír potreboval šetriť a vyrovnať rozpočet – lebo úver sa lepšie dáva tomu, kto má vyrovnaný rozpočet:

  Kazimír šetril iba preto, aby mohol štát zobrať nový úver, ešte viac sa zadĺžiť!

  Aj preto bude odmenený postom guvernéra Národnej banky. Musí ujsť z postu ministra, kým sa neprevalí pravda, že sme i tak vysoko zadĺženou krajinou a v „dlhovej službe“ splácame iba úroky z úveru, ešte sme nezačali splácať „istinu“ – teda samotný dlh. Ale už sa chystáme na prijatie ďalšieho dlhu – na nákup stíhačiek….vy o tom neviete?
  A Laco – šetri! Penzistom štát zvýšil o 9 až 11 Eur mesačne dôchodok – ale ceny porastú v 2019 ako šialené…bodaj by som sa radšej mýlil.

  Reply
 • 19. decembra 2018 at 9:56
  Permalink

  Vaškovi:
  Číňania sa na scenár konfiškácie účtov vraj pripravujú emisiou zlatých a strieborných (aby si každý mohol dovoliť kúpiť) mincí.
  Možno by nebolo od veci spraviť nejaké referendum za návrat zlatému štandardu.

  Reply
  • 19. decembra 2018 at 12:42
   Permalink

   Norberte, srdečně Vás zdravím.

   Za dva a půl dne nám nastane zimní slunovrat, s nejdelší nocí v roce. 4. ledna, navíc, budeme nejblíže ke Slunci za celý rok, takže se nám naše nejbližší hvězda bude na obloze jevit největší za celý rok. A přesně v tomto duchu je to i se zlatým standartem. Dokud ho v USA vůči dolaru Nixon v r. 1971 neodvázal, byli jsme jako svět nejblíže ke spravedlivému světu, asi jako za dva týdny, kdy budeme nejblíže ke Slunci. Však jsem se o tom Nixonově kroku naposledy zmínil asi před týdnem:

   https://davdva.sk/rok-2018-a-militaristicke-sialenstvo-vo-svete/#comment-6005

   Norberte, jinak řečeno, samozřejmě máte pravdu. Jenže USD je krytý v současnosti zbožím či službami natolik málo, že, jak jistě chápete, co by to znamenalo, kdyby se dolar od zítřka opět navázal na Au. Nám by se v EU nestalo skoro nic, ale v USA by ceny všeho stouply podle dost střízlivých odhadů min. 3x (!), max. však až 10x!!! Čili, historie USA by byla završena jednou provždy bez revolucí pokojnou cestou.

   Konec konců, tohle řekl nahlas i poradce samotného ruského prezidenta akademik Sergej Glazjev, kterého já považuji za jednoho z největších ruských ekonomů vůbec. Navíc, je to náš, levicový intelektuál. Ten veřejně prohlásil, že ruský rubl má vůči USD min. 3x vyšší cenu, než za kterou se prodává.

   PORADCE PUTINA UVEDL REÁLNOU CENU DOLARU
   https://voprosotvet.mirtesen.ru/blog/43347130878/Kakaya-realnaya-stoimost-dollara

   Reply
 • 19. decembra 2018 at 22:28
  Permalink

  O ČEM PROF. P. STANĚK NA LITOMĚŘICKÉM SEMINÁŘI NEHOVOŘIL

  Norberte, ještě mi dovolte k Vašemu podnětu

  ohledně návratu ke zlatému standartu. Podívejte, tohle se zcela jistě nestane, protože by to znamenalo okamžitý kolaps USA jako světové finanční velmoci číslo jedna. Ruský internet, na rozdíl od toho českého či slovenského, výtečně dokladuje katastrofální stav ekonomiky USA.

  Abyste si učinil představu, že se opravdu COSI HROZIVÉHO DĚJE, o čem sdělováky ZÁSADNĚ MLČÍ, předkládám nejen Vaší ZVÝŠENÉ pozornosti následující dva grafy s NAPROSTO ZNIČUJÍCÍ vypovídací silou, jež NEMÁ OBDOBY V MODERNÍCH DĚJINÁCH.

  První graf je ABSOLUTNÍ, zobrazuje tedy vývoj konkrétního dluhu USA v USD. Ač to vypadá již na první pohled více než děsivě, jedná se totiž v podstatě o exponenciální růst, přesto vypovídací hodnota prvního grafu je dosti zavádějící, není-li provázána s HDP. Proto uvádím i druhý graf, jenž je RELATIVNÍ, tedy srovnávací, jehož vypovídací hodnota je již mimořádná a doslova zničující, neboť ukazuje, nakolik je současná dluhová past USA mohutná, proti níž dokonce i Velká deprese z let 1929-1933 vyhlíží jako zcela neškodná epizoda. Ba co hůře, dokonce i vůbec nejmohutnější státní dluh USA v % HDP na konci II. sv. války byl o poznání slabší než ten současný.

  Ale ani to by nebylo nejhorší, protože tehdy, po r. 1945, se relativní dluh USA z jejich HDP začal prudce snižovat. Jenže od poč. 21. století, tedy již po dobu bezmála 20 let, se jedná o VYTRVALÝ LINEÁRNÍ BOUŘLIVÝ RŮST relat. státního dluhu USA, tedy poměrného státního dluhu z HDP USA. V současnosti se jedná o 118 % (!!!) ročního HDP USA. JEDNÁ SE O NAPROSTO NEJVYŠŠÍ STÁTNÍ DLUH USA ZA CELOU HISTORII!!! Norberte, nyní dejte pozor! Tento státní dluh USA ZA POSLEDNÍCH 8 LET NAROSTL STEJNĚ, JAKO PŘEDTÍM ZA 200 LET!!!

  Norberte, a o čem že to prof. Staněk nehovořil? Že USA vždy svůj státní dluh sanovaly skrze válečné konflikty jimi vyvolané. Byť je to rusky, dobře, ale dobře si prohlédněte závislost vývoje druhého grafu na válečných konfliktech ve světě vyvolaných USA. Tohle nejen Vám – NEPOVÍ NIKDO. To je naprosto křišťálový důkaz gangsterské podstaty politiky USA vůči ostatnímu světu jen proto, aby domácí ekonomika a její poměřovací jednotka USD – nepadla definitivně na hubu.

  Takže, prof. Staněk neřekl, že EXISTUJE JEŠTĚ JEDNA MOŽNOST, JAK SANOVAT veškeré centr. banky spřažené s USD, – VELKÁ VÁLKA. USA již dlouho vzhlížejí v tomto smyslu k Íránu. A protože se jedná o opravdu hodně velké sousto, proti němuž by ani Operace pouštní bouře proti Iráku v r. 1991 ani zdaleka nestačila, je třeba učinit jistá opatření. A ta se ode dneška již uvedla v život. Amer. prezident Donald Trump vydal dnes, tedy 19.12.2018, rozkaz k úplnému stažení vojsk USA ze Sýrie.

  Proč tak najednou? Proti Íránu to bude opravdu Velká válka, dle některých zdrojů s nasazením taktických jaderných zbraní. Jak známo, před příchodem tsunami moře dočasně ustoupí od pobřeží. A to se ode dneška děje, vezmeme-li v potaz ono právě teď zahájené stahování armády USA ze Sýrie. Že se to může zvrtnout docela rychle směrem ke Třetímu střetu, nemusím snad ani zdůrazňovat. Ve jménu záchrany krvavého dolaru.

  GRAF STÁTNÍHO DLUHU USA V LETECH 1910-2018 V MLRD USD:
  https://usamagazine.ru/gosdolg-ssha/#prettyPhoto/4/

  GRAF STÁTNÍHO DLUHU USA V LETECH 1800-2014 V % ROČNÍHO HDP:
  https://cont.ws/uploads/pic/2016/2/21%20%2844%29.jpg

  Reply
 • 20. decembra 2018 at 11:46
  Permalink

  Vojna asi nebude, horela by aj Amerika.
  Preco by v USA nemohol zdraziet tovar – vsak sa nemozu mat stale dobre:)

  Vsak uvidime….

  Reply

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *